Asset Publisher Asset Publisher

Szkody Łowieckie

Szacowanie szkód łowieckich

Składanie wniosków

Na podstawie art. 46.  3. Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. O zmianie ustawy  - prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (dz.u. 2018 poz. 651)

Wniosek o szacowanie szkód łowieckich właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

Wniosek powienien zawierać:

  1. Imię nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych
  2. Wskazanie miejsca wystąpienia szkody
  3. Wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego 

Łowiectwo

       Zwierzyna jest trwałym i nierozłącznym składnikiem ekosystemów leśnych. Celem prowadzonej na terenie Nadleśnictwa Leżajsk gospodarki łowieckiej jest utrzymanie stabilności populacji poszczególnych gatunków łownych przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości lasu oraz możliwie niskim poziomie szkód w uprawach rolnych.

       Łowiectwo w Polsce regulowane jest przez ustawę z 13 października 1995 r. „Prawo łowieckie". Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego i oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

       Cele gospodarki łowieckiej są ściśle określone w art. 3 ustawy „Prawo łowieckie".

1. Ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych.

2. Ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny.

3. Uzyskanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego.

4. Spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.

       Zasady gospodarki łowieckiej określają zasady działalności łowieckiej w zakresie ochrony, hodowli i pozyskania zwierzyny. Gospodarka ta prowadzona jest w obwodach łowieckich, przez dzierżawców lub zarządców w oparciu o roczne plany łowieckie, sporządzone przez dzierżawców lub zarządców obwodów po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta  miasta) i zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. W obwodach nie wydzierżawionych ( Ośrodki Hodowli Zwierzyny ), roczne plany łowieckie zatwierdza  Dyrektor Regionalnej Dyrekcji PGL LP.

       Nadleśnictwo Leżajsk prowadzi nadzór nad gospodarka łowiecką na czternastu obwodach łowieckich w ośmiu kołach łowieckich:

1.    Koło Łowieckie „Dzik" Leżajsk

2.    Koło Łowieckie „Wydra" Dębno

3.    Koło Łowieckie „Kuropatwa" Żołynia

4.    Koło Łowieckie „Ryś" Łańcut

5.    Koło Łowieckie „Polana" Nowa Sarzyna

6.    Koło Łowieckie „Bażant" Przeworsk

7.    Koło Łowieckie „Diana" Łańcut

8.    Koło Łowieckie „Towarzystwo Myśliwych" Rzeszów 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Goście z Puszczy Knyszyńskiej

Goście z Puszczy Knyszyńskiej

Leśnicy z Puszczy Knyszyńskiej , Nadleśnictwa Żednia , RDLP Białystok mimo niesprzyjającej pogody w dniu 24.08.2021 roku -w licznej 30-sto osobowej grupie- odwiedzili lasy Nadleśnictwa Leżajsk.

W ramach przyjacielskiej wizyty i pomimo trudnych warunków terenowych, zrealizowano zaplanowany program wizyty zawodowej. W biurze nadleśnictwa Leżajsk zapoznano Gości z ogólną charakterystyką nadleśnictwa oraz zaakcentowano najważniejsze problemy, z którymi „boryka” się nadleśnictwo od wielu lat, w tym zagrożeniem pożarowym, presją społeczeństwa na tereny leśne, zaśmiecanie terenów leśnych, intensywnie wydzielającym się posuszem „pokornikowym” oraz szkodami od pędraków chrabąszcza.

Zaprezentowano funkcjonowanie „Systemu monitoringu wizyjnego ochrony lasów przed pożarami”.  System został w znacznej części sfinansowany ze środków zewnętrznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w kwocie 2,7 mln. zł, całkowity koszt zamkną się kwotą 3,8 mln. zł. System funkcjonuje od 2020 roku i gruntownie poprawił „bezpieczeństwo” lasów nadleśnictw oraz lasów innych własności. Usprawnił szybkie wykrywanie pożarów i przeprowadzenie sprawnej akcji gaśniczej przez jednostki Straży Pożarnej. Zaprezentowano Gościom „Centrum  Obserwacyjne oraz pracę obserwatorów.

Następnie Przedstawiono Nasza działalność związaną z gospodarką wodną w lasach, a w szczególności w ramach Małej Retencji Nizinnej II, a w terenie uczestnikom wyjazdu zaprezentowano odbudowane zbiorniki wodne (dawne stawy hodowlane Ordynacji Potockich) w Leśnictwie Brzóza , Uroczysko „Kudłacz”. W bezpośrednim sąsiedztwie stawów, leśnicy z Żedni podziwiali piękną drewnianą kapliczkę z unikatowym witrażem Matki Boskiej Ostrobramskiej, wybudowanej w 1923 roku przez  Ordynata Łańcuckiego w miejscu, gdzie na polowaniu w 1922 roku została ranna Julia Zamoyska.

Dalsza część programu realizowana była na terenie Ośrodka Hodowli Głuszca. Leśniczy Ośrodka Hodowli Głuszca  Anna Bukowska przedstawiła Gościom historię powstania i funkcjonowanie Ośrodka od 1992 roku do chwili obecnej. Wramach prowadzonej hodowli młode głuszce są wsiedlane w Puszczy Solskiej tj. w Nadleśnictwach: Biłgoraj, Janów Lubelski, Puszczy Augustowskiej Nadleśnictwo Głęboki oraz Borach Dolnośląskich – Nadleśnictwo Ruszów. Następnie w małych 10-cio osobowych grupach zwiedzano woliery hodowlane i zaplecze gospodarcze.

Po posiłku leśnicy z Nadleśnictwa Żednia realizowali program kulturowy zwiedzając Bazylikę Leżajską pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia i wysłuchali przepięknego koncertu organowego , wykonanego na zabytkowych organach Następnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Potockich w Łańcucie. Oranżerii i Powozowni

W godzinach wieczornych na wspólnym spotkaniu- już w „podgrupach” pracownicy nadleśnictw  dyskutowali i wymieniali uwagi na temat pracy zawodowej, lokalnych problemów, specyfiki regionów oraz dzielono się swoimi doświadczeniami.

Zenon Szkamruk