Asset Publisher Asset Publisher

Szkody Łowieckie

Szacowanie szkód łowieckich

Składanie wniosków

Na podstawie art. 46.  3. Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. O zmianie ustawy  - prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (dz.u. 2018 poz. 651)

Wniosek o szacowanie szkód łowieckich właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

Wniosek powienien zawierać:

  1. Imię nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych
  2. Wskazanie miejsca wystąpienia szkody
  3. Wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego 

Łowiectwo

       Zwierzyna jest trwałym i nierozłącznym składnikiem ekosystemów leśnych. Celem prowadzonej na terenie Nadleśnictwa Leżajsk gospodarki łowieckiej jest utrzymanie stabilności populacji poszczególnych gatunków łownych przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości lasu oraz możliwie niskim poziomie szkód w uprawach rolnych.

       Łowiectwo w Polsce regulowane jest przez ustawę z 13 października 1995 r. „Prawo łowieckie". Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego i oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

       Cele gospodarki łowieckiej są ściśle określone w art. 3 ustawy „Prawo łowieckie".

1. Ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych.

2. Ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny.

3. Uzyskanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego.

4. Spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.

       Zasady gospodarki łowieckiej określają zasady działalności łowieckiej w zakresie ochrony, hodowli i pozyskania zwierzyny. Gospodarka ta prowadzona jest w obwodach łowieckich, przez dzierżawców lub zarządców w oparciu o roczne plany łowieckie, sporządzone przez dzierżawców lub zarządców obwodów po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta  miasta) i zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. W obwodach nie wydzierżawionych ( Ośrodki Hodowli Zwierzyny ), roczne plany łowieckie zatwierdza  Dyrektor Regionalnej Dyrekcji PGL LP.

       Nadleśnictwo Leżajsk prowadzi nadzór nad gospodarka łowiecką na czternastu obwodach łowieckich w ośmiu kołach łowieckich:

1.    Koło Łowieckie „Dzik" Leżajsk

2.    Koło Łowieckie „Wydra" Dębno

3.    Koło Łowieckie „Kuropatwa" Żołynia

4.    Koło Łowieckie „Ryś" Łańcut

5.    Koło Łowieckie „Polana" Nowa Sarzyna

6.    Koło Łowieckie „Bażant" Przeworsk

7.    Koło Łowieckie „Diana" Łańcut

8.    Koło Łowieckie „Towarzystwo Myśliwych" Rzeszów 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sztandar Nadleśnictwa Leżajsk

Sztandar Nadleśnictwa Leżajsk

W dniu 04.10.2019r. Dyrektor Regionalnych Lasów Państwowych w Krośnie - Grażyna Zagrobelna podczas obchodów 75-lecia i uroczystej mszy św. w święto św. Franciszka, w Bazylice Leżajskiej O. Bernardynów nadała sztandar Nadleśnictwu Leżajsk.

Uroczystości Jubileuszowe rozpoczęły się uroczystym przemarszem z siedziby Nadleśnictwa do Bazyliki Matki Boskiej Pocieszenia w Leżajsku, przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP z Grodziska Dolnego.

Msza święta jubileuszowa, w intencji wszystkich pracowników Nadleśnictwa została uroczyście koncelebrowana przez Ks. Prałata - Marka Ciska, Ks. Kapelana leśników – Ryszarda Madeja i Kustosza Klasztoru Bernardynów O. Sylwestra Skrywińskiego.

Uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru  odbyła się po modlitwie wiernych, sztandar poświęcił Ks. Kapelan leśników, a Komitet Społeczny Fundacji Sztandaru pod przewodnictwem Bernadety Żak przekazał ufundowany sztandar Grażynie Zagrobelnej Dyrektor RDLP w Krośnie, która po odczytaniu Aktu Nadania i złożenia ślubowania przez Nadleśniczego przekazała sztandar Nadleśniczemu Nadleśnictwa Leżajsk.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk przekazał sztandar „pod straż i opiekę, jako najcenniejszy symbol Nadleśnictwa Leżajsk” Chorążemu pocztu sztandarowego Stanisławowi Bukowskiemu-leśniczemu Leśnictwa Brzóaza.

Sztandar został ufundowany przez załogę Nadleśnictwa oraz Firmy współpracujące z Nadleśnictwem Leżajsk.

Po mszy świętej uczestnicy jubileuszu pod przewodnictwem orkiestry dętej z Pocztem Sztandarowym na czele przemaszerowali do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

W trakcie części oficjalnej Nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk przywitał Gościa uroczystości: Grażynę Zagrobelną Dyrektor RDLP, Nadleśniczych Nadleśnictw sąsiadujących z Nadleśnictwem Leżajsk, Komendantów Policji i Straży Pożarnej, Burmistrzów i Wójtów w terenu Nadleśnictwa Leżajsk, Dyrektorów i Prezesów Instytucji współpracujących z Nadleśnictwem, Przedstawicieli Firm Drzewnych, Właścicieli ZUL oraz pracowników Nadleśnictwa.

Nadleśniczy w swoim wystąpieniem przedstawił historię 75-lecia Nadleśnictwa, oraz nawiązał do realizowanych zadań i celów gospodarki leśnej.

W dalszej części uroczystości Grażyna Zagrobelna Dyrektor RDLP w uznaniu zasług uhonorowała:

- Kordelasami Leśnika Polskiego - Stanisława Bukowskiego – Leśniczego Leśnictwa Brzóza

- Historyczną Cechówką Leśniczego - Zdzisława Koziarza - Leśniczego Leśnictwa Kulno

- za działalność Stowarzyszeniową – srebrną odznaką SITLiD zostali odznaczeni:

  • Paweł Niemiec
  • Krzysztof Ożóg

Dekoracji dokonał Bartłomiej Peret Przewodniczący Zarządu Oddziału SITLiD w Krośnie.

W trakcie uroczystości Goście przekazali listy gratulacyjne i jubileuszowe upominki w formie grawerunków i statuetek.

Część oficjalną zakończył utwór - historyczny hymn leśników (z okresu międzywojennego), skomponowany przez Wiesława Krawczyńskiego – Dyrektora Lasów Ordynacji Potockich w Łańcucie.

Jubileusz został uświetniony przez koncert w wykonaniu : Chóru CANTIAMO pod batutą Barbary Kuczek i orkiestry dętej OSP z Grodziska pod batutą Jakuba Magonia.

Po uroczystościach uczestnicy zostali zaproszeni na uroczysty obiad.