Asset Publisher
INFORMACJA
INFORMACJA
Nadleśnictwo Leżajsk informuje, że od dnia 1 lutego 2021 r.
zadania dotyczące nadzoru nad lasami niepaństwowymi w zasięgu terytorialnym powiatu leżajskiego realizuje Starostwo Powiatowe w Leżajsku.
Wnioski o ocechowanie drewna i wydanie świadectwa legalności pozyskania drewna należy składać w Starostwie Powiatowym w Leżajsku.
Wnioski o ocechowanie drewna i wydanie świadectwa legalności pozyskania drewna nierozpatrzone przed dniem 1 lutego 2021 r. zostaną przekazane do Starostwa Powiatowego w Leżajsku.
Nadzór nad lasami niepaństwowymi
Nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa na pow. 8870 ha sprawuje Nadleśniczy zgodnie zawartymi porozumieniami ze Starostą Leżajskim i Łańcuckim .
Lasy te podzielone są na trzy obwody nadzorcze, a kontrole nad wykonaniem zadań sprawują specjaliści ds. LNP, w obrębie działania danej Gminy.
Lasy niepaństwowe położone są na terenie:
- Miasta Leżajsk,
- Miasta i Gminy Nowa Sarzyna,
- Gminy : Leżajsk, Grodzisko Dolne, Kuryłówka, Żołynia, Rakszawa, Czarna,
Białobrzegi .
Wyrąb w lasach niepaństwowych odbywa się na podstawie złożonego przez właściciela lasu wniosku, o ocechowanie drewna i wydanie zaświadczenia pozyskanego drewna.
Zalesianie gruntów rolnych i innych niż rolne, niestanowiących własności Skarbu Państwa może być prowadzone:
- w ramach programu PROW,
- w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska,
- kosztem własnym.
Grunty te powinny znajdować się w planie zagospodarowania danej gmin pod zalesienia.
Nadzór nad Lasami Niepaństwowymi w poszczególnych gminach sprawują specjaliści:
inż. Jan Masełek
Spec. SL ds. Lasów Niepaństwowych (Gmina Kuryłówka, Gmina Leżajsk, Urząd Miasta Leżajsk, Gmina Białobrzegi)
tel. 172405215, 662060295
jan.maselek@krosno.lasy.gov.pl
Krzysztof Ożóg
Spec. SL ds. Lasów Niepaństwowych (Miasto i Gmina Nowa Sarzyna, Gmina Rakszawa, Gmina Grodzisko Dolne, Gmina Żołynia, Gmina Czarna)
tel. 662060292
krzysztof.ozog@krosno.lasy.gov.pl
Asset Publisher
Asset Publisher
Mała retencja nizinna
Mała retencja nizinna
„Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych"
RETENCJA NIZINNA
Projekt pn. „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych" realizowany w ramach III Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Budżet projektu: ok. 196 mln zł.
Czas realizacji: 2007 – 2014 r.
Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
Celem projektu jest retencja wód powierzchniowo-gruntowych w obrębie zlewni przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu krajobrazu naturalnego. Realizacja działań w projekcie przyczynia się do zatrzymania nadmiaru wód opadowych na terenach leśnych, spłaszczenia fali powodziowej w niższych partiach zlewni, odtworzenia naturalnych warunków wodnych torfowisk i mokradeł oraz podtrzymania poziomu wód gruntowych i podziemnego zasilania źródlisk.
Projekt realizowany na terenie 178 nadleśnictw w 17 regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych
W ramach RDLP w Krośnie w projekcie uczestniczą nadleśnictwa: Głogów, Jarosław, Kolbuszowa, Leżajsk, Oleszyce, Sieniawa i Tuszyma. W wyniku realizacji projektu zostanie wykonanych 13 zbiorników o możliwości retencjonowania wody w ilości ok. 330 000 m3. Łączny szacowany koszt wydatków kwalifikowanych wynosi ok. 3,7 mln zł netto.
- Czerwone Pole
- Wysieki
- Wesoła