Ochrona lasu

Ochrona lasu jest i będzie jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki leśnej .

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lęgi w Ośrodku Hodowli Głuszca

Lęgi w Ośrodku Hodowli Głuszca

W tym roku odchowaliśmy 67 młodych głuszców. W niedługim czasie głuszce z naszego ośrodka wzmocnią naturalne ostoje tego pięknego ptaka w polskich lasach.

U głuszców wysiadywaniem i opieką nad pisklętami zajmują się wyłącznie kury. Głuszyce budują gniazda na ziemi w osłoniętych miejscach trawami i gałęziami. Kury znoszą jajka do wypełnienia gniazda 8-12 jaj. Inkubacja trwa 26-28 dni. Średnia waga jajek wynosi około 51g. Głuszec jest typowym zagniazdownikiem, po wykluciu piskląt kura opuszcza gniazdo i już do niego nie wraca. Waga piskląt po wykluciu wynosi 35-46g. Po tygodniu pisklęta umieją już podlatywać, a ośmiotygodniowe ptaki osiągają rozmiary dorosłej kury.

Młode głuszce mają wilczy apetyt i bardzo szybko rosną. Chętnie zjadają małe owady, pajęczaki, a także igliwie modrzewia i świerka, liście buka, wierzby i maliny, owoce borówki czarnej. W OHG młode ptaki karmione są 2 razy dziennie sałatką, która składa się z drobno posiekanej pokrzywy, krwawnika marchewki i twarogu.