Polskie lasy

Polen gehört in Bezug auf die Waldfläche zur europäischen Spitze. Diese nimmt mit 9,1 Mio. ha 29,2 % der Gesamtfläche ein. Die Mehrheit der Wälder sind Staatseigentum, das durch den Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" („Staatsforste") (PGL LP) verwaltet wird.

PGL Lasy Państwowe

Der Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" ist das größte Unternehmen auf der Ebene der staatlichen Forstverwaltung in der Europäischen Union. Er wird in diesem Jahr 90 Jahre alt.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Żubr” odwiedził Głuszce

„Żubr” odwiedził Głuszce

W środę 05.09.2018 roku leśnicy Nadleśnictwa Lutowiska zapoznali się z hodowlą głuszców w Ośrodku Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk.

W środę 05.09.2018 roku leśnicy Nadleśnictwa Lutowiska zapoznali się z hodowlą głuszców w Ośrodku Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk. W trakcie spotkania Pani Anna Bukowska Leśniczy Ośrodka Hodowli Głuszca zapoznała leśników z Lutowisk z historią i etapami rozwoju Ośrodka.

Na początku lat 90 myśliwi z kół leżajskich: Koła „Dzik” – Pan Stanisław Bukowski, Stanisław Siuzdak i Eugeniusz Gwiazdowski oraz  Koła „Polana” Pan Lech Steliga i Stanisław Kosakowski zainicjowali hodowlę głuszca  z przeznaczeniem do wsiedleń. Zlokalizowali ją w leśnictwie Brzóza Królewska. Koszty prowadzenia hodowli sprawiły, że w 1994 roku hodowlę przejęło Nadleśnictwo Leżajsk. Według koncepcji prof. R. Graczyka- ówczesnego opiekuna naukowego- hodowla miała być jak najbardziej zbliżona do warunków, które głuszec preferuje w naturalnych warunkach. W późniejszych latach zmieniono koncepcję hodowli i przebudowano wolierę oraz w 2017 r. wybudowano nową wolierę hodowlaną i wolierę „izolatkę”.

Stado podstawowe składa się z 32 sztuk ptaków- 10 kogutów i 22 kur.

Pani Bukowska przedstawiła główne zagrożenia i problemy hodowlane związane z prowadzoną hodowlą oraz uzyskiwane efekty hodowlane.

Leśnicy z Lutowisk zwiedzili Ośrodek i zostali zapoznani z nowymi inwestycjami realizowanymi na terenie Ośrodka, w tym budową woliery pokazowej z salą do prowadzenia zajęć edukacyjnych oraz infrastrukturą towarzyszącą.

Na pytanie-  Co się dzieje z wyhodowanymi głuszcami? -Pan Mariusz Rydzik Inżynier Nadzoru poinformował leśników z Lutowisk, że młode ptaki na przełomie miesiąca lipiec/sierpień przekazywane są do Nadleśnictwa Ruszów RDLP Wrocław i Nadleśnictwa Głęboki Bród RDLP Białystok do wsiedleń realizowanych w ramach Programu Lief + .

Po zwiedzeniu Ośrodka -aby nie niepokoić ptaków – dalsza część spotkania odbyła się na Szkółce Wydrze, gdzie już czekali leśnicy z Nadleśnictwa Leżajsk.

Dyskutowano nie tylko o Głuszcach, ale także o bieżących problemach leśnych. Nasi goście przedstawili aktualne problemy związane z działalnością grup ekologicznych i ich presją w codziennej pracy leśnika.