Asset Publisher
Zarządzenie nr 14/2020
N.0210.1.14.2020
Leżajsk, dnia 14 lipca 2020 r.
Zarządzenie nr 14/2020
Nadleśniczego Nadleśnictwa Leżajsk
z dnia 14 lipca 2020 r.
w sprawie udostępniania liniowych/powierzchniowych/punktowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych w Nadleśnictwie Leżajsk
na podstawie art. 35 Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2020, poz. 6,148) w związku z § 22 ust. 3 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych Leśnictwa z 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, co następuje:
§ 1
Zarządzam zasady korzystania z liniowych/powierzchniowych/punktowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych w Nadleśnictwie Leżajsk.
§ 2
Zasady korzystania z liniowych/powierzchniowych/punktowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych w Nadleśnictwie Leżajsk określają regulaminy stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§ 3
Regulaminy, o których mowa w § 2 niniejszego zarządzenia, podlegają publikacji na stronie internetowej: www.lezajsk.krosno.lasy.gov.pl .
§ 4
Powierzam służbie terenowej przeprowadzenie minimum dwa razy w roku przeglądów ww. obiektów w terminach 01.04 - 30.04 oraz 01.09 - 30.09. W trakcie przeglądów należy dokonywać oceny bezpieczeństwa, stanu i prawidłowego użytkowania obiektów. Potwierdzeniem przeprowadzenia przeglądu jest sporządzenie stosownej notatki służbowej stanowiącej załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
Osobą odpowiedzialną za kontrolę merytoryczną i archiwizowanie dokumentacji jest pracownik ds. edukacji i udostępniania lasu.
§ 6
Za wszelkie zdarzenia i wypadki na terenie liniowych/powierzchniowych/punktowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych ponosi odpowiedzialność ich użytkownik lub organizator turystyki. Zakres wzajemnych praw i obowiązków określają każdorazowo postanowienia umów cywilnych dzierżawy lub najmu oraz przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
§ 7
Załączniki wymienione w treści zarządzenia stanowią integralną jego część.
§ 8
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem: 14.07.2020 r.
Asset Publisher
Goście z RDLP Gdańsk
Goście z RDLP Gdańsk
We wtorek 02.10.2018 roku leśnicy RDLP Gdańsk w ramach wyjazdu zawodowego przebywali na terenie Nadleśnictwa Leżajsk.
W trakcie wizyty realizowano program zawodowo-turystyczny, a mianowicie:
-Zwiedzanie zamku Potockich w Łańcucie
-Zagroda Garncarska
-Ośrodek Hodowli Głuszca
-Plantacje nasienne
-Wyłączone Drzewostany Nasienne
-Gospodarstwo szkółkarskie
Leśnicy z Gdańska zostali oczarowani walorami historycznymi i estetycznymi Zamku Potockich w Łańcucie- wg. prezentowanej opinii- tak odrestaurowany i utrzymany obiektu jest „perełką” Polskiej kultury narodowej i świetnie zachowanym dziedzictwem.
Następnie zwiedzano „Zagrodę Garncarską” w Medyni Głogowskiej z pokazem pracy rzemieślniczej -„wymierającego zawodu” –garncarza. W trakcie pokazu na oczach leśników wykonany został kufel do piwa i wazon na kwiaty. Kufel z napisem „RDLP Gdańsk 2018” zostanie wypalony w piecu garncarskim i przesłany na pamiątkę do Gdańska.
W ramach programu zawodowego zaprezentowano zagadnienia związane z hodowlą głuszców w Ośrodku Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk. W trakcie spotkania Pani Anna Bukowska -Leśniczy Ośrodka Hodowli Głuszca- zapoznała leśników z Gdańska z historią i etapami rozwoju Ośrodka oraz z sukcesami i porażkami w hodowli. Leśnicy zostali poinformowani, że „leżajskie” głuszce od 2012 roku są wsiedlane w ramach reintrodukcji przez Nadleśnictwo Ruszów na terenie Borów Dolnośląskich i przez Nadleśnictwo Głęboki Bród na terenie Puszczy Augustowskiej.
Leśnicy z Gdańska zwiedzili Ośrodek i zostali zapoznani z nowymi inwestycjami realizowanymi na terenie Ośrodka, w tym budową woliery pokazowej z salą do prowadzenia zajęć edukacyjnych oraz infrastruktury towarzyszącej.
Następnie zaprezentowano zagadnienia związane z gospodarką nasienno-szkółkarską. W Nadleśnictwie Leżajsk założono 10 plantacji nasiennych, 1 plantacyjną uprawę nasienną, uznano 34 ha Wyłączonych Drzewostanów Nasiennych, 325 ha Gospodarczych Drzewostanów Nasiennych, 37 Drzew Matecznych oraz Źródła Nasion. Baza nasienna jest jedynym źródłem nasion do produkcji szkółkarskiej w Nadleśnictwie oraz dla Nadleśnictw z terenu RDLP Krosno. „Produkcja” sadzonek prowadzona jest w szkółce leśnej na powierzchni ok 5,00 ha na potrzeby własne nadleśnictwa oraz na zaopatrzenie lasów niepaństwowych i na zalesienia w ramach PROW. Produkcja odbywa się w technologii kontenerowej, inspektach i tradycyjnie w uprawie polowej. Zaprezentowano nowoczesną chłodnię do przechowywania sadzone i nasion oraz komorę do stratyfikacji nasion. Leśniczy Hubert Bełz przedstawił aplikację komputerową do obsługi i sterowania deszczownią.
Na zakończenie wizyty przy wspólnym ognisku dyskutowano o bieżących problemach zawodowych leśników ze „skrajnych” Dyrekcji i wymieniano się doświadczeniami.