Asset Publisher Asset Publisher

Natura 2000

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk zlokalizowane są trzy Obszary Natura 2000 o łącznej powierzchni 2370,85 ha

- PLH180006 Kołacznia w całości poza gruntami N-ctwa
- PLH180020 Dolina Dolnego Sanu 9,68 ha
- PLH180047 Lasy Leżajskie 2361,21 ha
 
 
PLH180006 Kołacznia
Obszar obejmuje rezerwat „Kołacznia" wraz z jedynym w Polsce naturalnym stanowiskiem różanecznika żółtego (azalii pontyjskiej). Jest to gatunek z załącznika I Dyrektywy siedliskowej będący jedynym przedmiotem ochrony w
obszarze. Stanowisko zajmuje grzbiet i zbocze niewielkiej śródleśnej wydmy porośniętej luźnym drzewostanem sosnowym.
Obszar zajmuje 0,10 ha i w całości leży poza gruntami Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa.
 
PLH180020 Dolina Dolnego Sanu
Obszar obejmuje najcenniejsze przyrodniczo fragmenty doliny dolnego Sanu na odcinku od Jarosławia do ujścia. Występuje tu 14 siedlisk z załącznika I Dyrektywy siedliskowej oraz 18 gatunków zwierząt z załącznika II. Obok nich
występuje tu liczna grupa taksonów objętych ochroną prawną.
W obrębie siedlisk przyrodniczych największe znaczenie mają siedliska przykorytowe: łęgi wierzbowo-topolowe, nadrzeczne ziołorośla oraz zalewane muliste brzegi rzek. Istotną rolę odgrywają także ekstensywnie użytkowane i bogate gatunkowo ekosystemy łąkowe, reprezentowane głównie łąki świeże, a z mniejszym
udziałem także przez zmiennowilgotne łąki trzęślicowe i selernicowe. Wartość przyrodniczą obszaru podnoszą liczne - szczególnie w północnej części - starorzecza z bogatą florą wodną.
Wśród zwierząt objętych ww. dyrektywą do najważniejszych należą rzadkie motyle: modraszek telejus Maculinea teleius i modraszek nausitous M. nausitous, wydra Lutra lutra, bobra Castor fiber oraz bolenia Aspius aspius i różanki Rhodeus
sericeus. Wody Sanu i jego dopływów są także siedliskiem rzadkich gatunków kiełbi: kesslera Gobio kessleri i białopłetwego Gobio albipinnatus. Dorzecze Sanu objęte jest krajowym programem restytucji ryb wędrownych
(certy Vimba vimba, troci wędrownej Salmo trutta m. trutta, łososia Salmo salar i jesiotra ostronosego Acipenser oxyrinchus), a jego dopływy na tym odcinku wymieniane są jako potencjalne tarliska anadromicznych ryb wędrownych i
siedlisko ryb prądolubnych.
Ogółem obszar zajmuje 10 176,6 ha, z czego 1465,89 ha położone jest w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Grunty Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa mają niewielką powierzchnię – zajmują 9,68 ha.
 
PLH180047 Lasy Leżajskie
Lasy Leżajskie to rozległy kompleks obejmujący siedliska przyrodnicze z załącznika I Dyrektywy siedliskowej, do których należą głównie zbiorowiska leśne: grąd subkontynentalny (kod 9170), kwaśna buczyna (kod 9110), żyzna buczyna karpacka (kod 9130) oraz łęgi: wierzbowe, topolowe i olszowo-jesionowe (kod 91E0) i wiązowe (kod 91F0). Niewielką część zajmują siedliska nieleśne, skupiające się głównie w dolinie Trzebośnicy: starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion (kod 3150), zmiennowilgotne łąki trzęślicowe ze związku Molinion (kod 6410) i świeże łąki użytkowane ekstensywnie ze związku Arrhenatherion elatioris (kod 6510). Zbiorowiska te są również siedliskiem cennych gatunków zwierząt z załącznika II ww. dyrektywy, do których należą m.in.: biegacz gruzełkowaty Carabus variolosus, modraszek nausitous Maculinea nausithous i czerwończyk nieparek Lycaena dispar.
Ogółem obszar zajmuje 2 656,4 ha i w całości położony jest w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Grunty Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa zajmują 2361,21 ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zabiegi agrolotnicze na terenie Nadleśnictwa Leżajsk

Zabiegi agrolotnicze na terenie Nadleśnictwa Leżajsk

Nadleśnictwo Leżajsk planuje wykonanie zabiegów agrolotniczych przeciwko chrabąszczom - groźnym szkodnikom upraw rolniczych i leśnych, które rozpoczną się początkiem maja i mogą potrwać do końca miesiąca.

Duże szkody w gospodarce rolnej, leśnej i sadowniczej wyrządzają chrabąszcz majowy (Melolotha melolontha L.) i chrabąszcz kasztanowiec (Melolontha hippocastani F.).

Szkody wyrządzają chrząszcze żerujące na liściach drzew oraz larwy (zwane pędrakami) ogryzające korzenie roślin. Uszkodzenia powodowane przez pędraki, prowadzące ukryty tryb życia w glebie, są groźniejsze i bardziej dotkliwe gospodarczo. Pełny rozwój u obu gatunków (generacja) trwa 4 lata. Chrząszcze chrabąszczy po wyjściu z gleby prowadzą żer uzupełniający na liściach różnych gatunków drzew i krzewów w lasach, sadach i zadrzewieniach. 

Żerując na liściach i kwiatach jako owady doskonałe powodują osłabienie roślin, obniżenie przyrostu i zmniejszenie owocowania. Osłabione drzewa i krzewy stają się podatne na choroby i szkodniki. Największe znaczenie mają jednak szkody wyrządzane przez pędraki. Ogryzając z kory lub zjadając w całości korzenie roślin doprowadzają do zamarcia siewek, sadzonek drzew, krzewów leśnych, owocowych i ozdobnych. Szczególnie narażone są uprawy i plantacje wieloletnie np. truskawek, borówek, porzeczek, agrestu, sady oraz winnice. Szkody są tym większe im młodsze są uprawy leśne i ogrodnicze. Najskuteczniejszą metodą ograniczania szkód wyrządzanych przez chrabąszcze jest ograniczenie liczebności populacji poprzez wykonywanie zabiegów zwalczających chrząszcze w latach rójki.

Lata rójkowe najsilniejszego szczepu występują co 4 lata, w latach nieparzystych. Rokiem rójkowym jest rok 2023. Zabieg polega na wykonywaniu oprysków lotniczych o naziemnych nieszkodliwym dla pszczół preparatem Mospilan 20 SP. Preparat Mospilan 20 SP stosowany jest w małych dawkach – 0,4 kg na ha, mała jest też ilość cieczy użytkowej – łącznie z adiuwantem zwiększającym lepkość, zużywa się 5 litrów cieczy użytkowej na 1 ha. Preparat na danej powierzchni może zostać użyty tylko 1 raz w roku. Potrzeba zabiegu na dużych powierzchniach powstaje zwykle co 4 lata, w trakcie rójki szczepu dominującego na danym terenie. Samoloty, za pomocą których wykonuje się opryski na polach zabiegowych, są naprowadzane przy użyciu precyzyjnej aparatury GPS.

Do lotniczego oprysku chemicznego wyznaczonych zostało prawie 13 tys. hektarów lasów państwowych, gminnych i prywatnych właścicieli położonych na terenie Nadleśnictwa Lubaczów, Narol, Oleszyce, Jarosław i Leżajsk, z czego 815,0 hektarów w zasięgu terytorialnym naszego nadleśnictwa.

Planowany termin zabiegu został ustalony od 2 maja do 31 maja br. w godzinach porannych i wieczornych.

Termin rozpoczęcia oraz okres trwania zabiegu będzie uzależniony od przebiegu rójki chrabąszcza i panujących warunków atmosferycznych. W przypadku wystąpienia korzystnych warunków pogodowych zabieg przeprowadzony zostanie sumarycznie w ciągu ok. 10 dni z zastrzeżeniem, że okres ten może być przerywany w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Szczegółowe terminy wykonania zabiegu na poszczególnych polach zabiegowych zostaną ustalone na podstawie prowadzonych obserwacji przebiegu rójki. 

Osobą kontaktową w sprawie terminów oprysków chemicznych jest Inżynier Nadleśnictwa Leżajsk Nadleśnictwa Tomasz Steliga, tel. 690033617

 

WAŻNE!!

Nadleśnictwo Leżajsk informuje, że na podstawie doświadczeń terenowych, chrabąszcze z pól zabiegowych objętych zabiegiem chemicznym, mogą przemieszczać się na odległość nawet do kilku kilometrów od obszaru, na którym wykonano oprysk agrolotniczy.

Z związku z tym, w okresie wykonywania zabiegów agrolotniczych, stwierdzenie obecności martwych chrabąszczy na obszarze poza polami zabiegowymi jest zjawiskiem powszechnym i nie wskazuje na wykonanie zabiegu chemicznego poza obszarem do tego celu wyznaczonym.

 

HARMONOGRAM ZABIEGÓW AGROLOTNICZYCH 

1) Informujemy, że w dniu 06.05.2023 r. w godzinach będzie będzie wykonywany zabieg agrolotniczy na następujących polach zabiegowych (oznaczenia pól zgodnie z zamieszczonymi powyżej mapami):

0415_2 (planowane zakończenie w dniu 06.05.2023 r.)

2) Informujemy, że w dniu 08.05.2023 r. w godzinach wieczornych będzie wykonywany zabieg agrolotniczy na następujących polach zabiegowych (oznaczenia pól zgodnie z zamieszczonymi powyżej mapami):

0415_3; 0415_4 (planowane zakończenie w dniu 08.05.2023 r.)

3) Informujemy, że w dniu 09.05.2023 r. lub 10.05.2023 w godzinach porannych będzie wykonywany zabieg agrolotniczy na następującym polu zabiegowym:

0415_5 (planowane zakończenie w dniu 09-10.05.2023 r.)

4) Informujemy, że pola zabiegowe nr 0415_6, 0415_7, 0415_8 zostały wycofane z zabiegu agrolotniczego.