Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona Lasu

Ochrona lasu jest i będzie jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki leśnej .

       Podstawowym obiektem jej działalności jest ekosystem leśny, co oznacza, ze cele ochronne odnoszą się nie tylko do drzewostanu, lecz także do biotopu i całej biocenozy, a więc do wszystkich elementów składowych lasu (takich jak drzewostan, gleba, ściółka, runo, podszyt, fauna, flora i in.) .

       Głównymi celami ochrony ekosystemów leśnych są :

a)    zapewnienie ochrony wszystkich lasów, a szczególnie takich elementów ekosystemu leśnego, jak drzewostany, materia organiczna, czy rzadkie składniki biocenoz leśnych,

b)    godzenie gospodarczego rozwoju kraju z ochroną przyrody i wykorzystaniem zasobów leśnych,

c)    poprawa zdrowotności ekosystemów leśnych poprzez zwiększenie biologicznej odporności drzewostanów na działanie szkodotwórczych czynników biotycznych, abiotycznych i antropogenicznych,

d)    regulowanie intensywności użytkowania zasobów leśnych oraz funkcji ochronnych, społecznych i innych pełnionych przez las, tak aby czynności te nie mogły zagrozić trwałości lasów i nie wpływały negatywnie na stan drzewostanów.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Delegacja z Ukrainy

Delegacja z Ukrainy

W dniu 25.04.2017r w Nadleśnictwie Leżajsk przebywała pięcioosobowa delegacja pracowników Parku Narodowego „Sokoliwskie Beskidy".

Celem wizyty leśników z Ukrainy było zapoznanie się z hodowlą Głuszca prowadzoną w Nadleśnictwie Leżajsk w Ośrodku Hodowli Głuszca.

Po przywitaniu gości w biurze Nadleśnictwa Leżajsk, zaprezentowano krótka informację o Nadleśnictwie i Ośrodku Hodowli Głuszca.

Następnie na terenie Ośrodka Hodowli Głuszca Pani Anna Bukowska- Leśniczy ds. hodowli Głuszca zapoznała Gości z historią powstania hodowli i jej rozwojem. Omówiła aktualny stan stada podstawowego, który liczy  obecnie 23 osobniki dorosłe. Przedstawiła również efekty  ostatnich lat,  zwiększenie stada podstawowego o 12 ptaków oraz przekazane młode Głuszce do wsiedleń w liczbie 78 ptaków,  w 2015 roku przekazano również  dwa Głuszce- koguty do ZOO w Warszawie.

Goście z Ukrainy interesowali się problemami związanymi z prowadzeniem hodowli, infrastrukturą oraz kosztami.

Jak wynika z wypowiedzi Leśników z Ukrainy, planują założenie podobnej hodowli na terenie swojego Parku Narodowego w celu prowadzenia wsiedleń.

Tekst i zdjęcia: Zenon Szkamruk