Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona Lasu

Ochrona lasu jest i będzie jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki leśnej .

       Podstawowym obiektem jej działalności jest ekosystem leśny, co oznacza, ze cele ochronne odnoszą się nie tylko do drzewostanu, lecz także do biotopu i całej biocenozy, a więc do wszystkich elementów składowych lasu (takich jak drzewostan, gleba, ściółka, runo, podszyt, fauna, flora i in.) .

       Głównymi celami ochrony ekosystemów leśnych są :

a)    zapewnienie ochrony wszystkich lasów, a szczególnie takich elementów ekosystemu leśnego, jak drzewostany, materia organiczna, czy rzadkie składniki biocenoz leśnych,

b)    godzenie gospodarczego rozwoju kraju z ochroną przyrody i wykorzystaniem zasobów leśnych,

c)    poprawa zdrowotności ekosystemów leśnych poprzez zwiększenie biologicznej odporności drzewostanów na działanie szkodotwórczych czynników biotycznych, abiotycznych i antropogenicznych,

d)    regulowanie intensywności użytkowania zasobów leśnych oraz funkcji ochronnych, społecznych i innych pełnionych przez las, tak aby czynności te nie mogły zagrozić trwałości lasów i nie wpływały negatywnie na stan drzewostanów.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Goście z Puszczy Knyszyńskiej

Goście z Puszczy Knyszyńskiej

Leśnicy z Puszczy Knyszyńskiej , Nadleśnictwa Żednia , RDLP Białystok mimo niesprzyjającej pogody w dniu 24.08.2021 roku -w licznej 30-sto osobowej grupie- odwiedzili lasy Nadleśnictwa Leżajsk.

W ramach przyjacielskiej wizyty i pomimo trudnych warunków terenowych, zrealizowano zaplanowany program wizyty zawodowej. W biurze nadleśnictwa Leżajsk zapoznano Gości z ogólną charakterystyką nadleśnictwa oraz zaakcentowano najważniejsze problemy, z którymi „boryka” się nadleśnictwo od wielu lat, w tym zagrożeniem pożarowym, presją społeczeństwa na tereny leśne, zaśmiecanie terenów leśnych, intensywnie wydzielającym się posuszem „pokornikowym” oraz szkodami od pędraków chrabąszcza.

Zaprezentowano funkcjonowanie „Systemu monitoringu wizyjnego ochrony lasów przed pożarami”.  System został w znacznej części sfinansowany ze środków zewnętrznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w kwocie 2,7 mln. zł, całkowity koszt zamkną się kwotą 3,8 mln. zł. System funkcjonuje od 2020 roku i gruntownie poprawił „bezpieczeństwo” lasów nadleśnictw oraz lasów innych własności. Usprawnił szybkie wykrywanie pożarów i przeprowadzenie sprawnej akcji gaśniczej przez jednostki Straży Pożarnej. Zaprezentowano Gościom „Centrum  Obserwacyjne oraz pracę obserwatorów.

Następnie Przedstawiono Nasza działalność związaną z gospodarką wodną w lasach, a w szczególności w ramach Małej Retencji Nizinnej II, a w terenie uczestnikom wyjazdu zaprezentowano odbudowane zbiorniki wodne (dawne stawy hodowlane Ordynacji Potockich) w Leśnictwie Brzóza , Uroczysko „Kudłacz”. W bezpośrednim sąsiedztwie stawów, leśnicy z Żedni podziwiali piękną drewnianą kapliczkę z unikatowym witrażem Matki Boskiej Ostrobramskiej, wybudowanej w 1923 roku przez  Ordynata Łańcuckiego w miejscu, gdzie na polowaniu w 1922 roku została ranna Julia Zamoyska.

Dalsza część programu realizowana była na terenie Ośrodka Hodowli Głuszca. Leśniczy Ośrodka Hodowli Głuszca  Anna Bukowska przedstawiła Gościom historię powstania i funkcjonowanie Ośrodka od 1992 roku do chwili obecnej. Wramach prowadzonej hodowli młode głuszce są wsiedlane w Puszczy Solskiej tj. w Nadleśnictwach: Biłgoraj, Janów Lubelski, Puszczy Augustowskiej Nadleśnictwo Głęboki oraz Borach Dolnośląskich – Nadleśnictwo Ruszów. Następnie w małych 10-cio osobowych grupach zwiedzano woliery hodowlane i zaplecze gospodarcze.

Po posiłku leśnicy z Nadleśnictwa Żednia realizowali program kulturowy zwiedzając Bazylikę Leżajską pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia i wysłuchali przepięknego koncertu organowego , wykonanego na zabytkowych organach Następnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Potockich w Łańcucie. Oranżerii i Powozowni

W godzinach wieczornych na wspólnym spotkaniu- już w „podgrupach” pracownicy nadleśnictw  dyskutowali i wymieniali uwagi na temat pracy zawodowej, lokalnych problemów, specyfiki regionów oraz dzielono się swoimi doświadczeniami.

Zenon Szkamruk