Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona Lasu

Ochrona lasu jest i będzie jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki leśnej .

       Podstawowym obiektem jej działalności jest ekosystem leśny, co oznacza, ze cele ochronne odnoszą się nie tylko do drzewostanu, lecz także do biotopu i całej biocenozy, a więc do wszystkich elementów składowych lasu (takich jak drzewostan, gleba, ściółka, runo, podszyt, fauna, flora i in.) .

       Głównymi celami ochrony ekosystemów leśnych są :

a)    zapewnienie ochrony wszystkich lasów, a szczególnie takich elementów ekosystemu leśnego, jak drzewostany, materia organiczna, czy rzadkie składniki biocenoz leśnych,

b)    godzenie gospodarczego rozwoju kraju z ochroną przyrody i wykorzystaniem zasobów leśnych,

c)    poprawa zdrowotności ekosystemów leśnych poprzez zwiększenie biologicznej odporności drzewostanów na działanie szkodotwórczych czynników biotycznych, abiotycznych i antropogenicznych,

d)    regulowanie intensywności użytkowania zasobów leśnych oraz funkcji ochronnych, społecznych i innych pełnionych przez las, tak aby czynności te nie mogły zagrozić trwałości lasów i nie wpływały negatywnie na stan drzewostanów.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lęgi w Ośrodku Hodowli Głuszca

Lęgi w Ośrodku Hodowli Głuszca

W tym roku odchowaliśmy 67 młodych głuszców. W niedługim czasie głuszce z naszego ośrodka wzmocnią naturalne ostoje tego pięknego ptaka w polskich lasach.

U głuszców wysiadywaniem i opieką nad pisklętami zajmują się wyłącznie kury. Głuszyce budują gniazda na ziemi w osłoniętych miejscach trawami i gałęziami. Kury znoszą jajka do wypełnienia gniazda 8-12 jaj. Inkubacja trwa 26-28 dni. Średnia waga jajek wynosi około 51g. Głuszec jest typowym zagniazdownikiem, po wykluciu piskląt kura opuszcza gniazdo i już do niego nie wraca. Waga piskląt po wykluciu wynosi 35-46g. Po tygodniu pisklęta umieją już podlatywać, a ośmiotygodniowe ptaki osiągają rozmiary dorosłej kury.

Młode głuszce mają wilczy apetyt i bardzo szybko rosną. Chętnie zjadają małe owady, pajęczaki, a także igliwie modrzewia i świerka, liście buka, wierzby i maliny, owoce borówki czarnej. W OHG młode ptaki karmione są 2 razy dziennie sałatką, która składa się z drobno posiekanej pokrzywy, krwawnika marchewki i twarogu.