Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk zlokalizowanych jest siedem Pomników przyrody

 

- istniejące 7 obiektów
- projektowane 1 obiekt
 
Pomniki przyrody istniejące
Na gruntach Nadleśnictwa Leżajsk znajduje się 7 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. Są to wyłącznie pomniki przyrody ożywionej obejmujące: 41 modrzewi polskich Larix decidua subsp. polonica, 29 buków zwyczajnych Fagus sylvatica oraz 1 dęba szypułkowego Quercus robur. Żaden z pomników nie został ujęty w Obwieszczeniu Woj. Podkarp. z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie wykazu aktów prawa miejscowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z dnia 31 marca 1999 r. Nr 5 poz. 100), w związku z czym obecnie żaden z nich formalnie nie jest objęty ochroną.
 
Pomniki przyrody projektowane
Do ochrony w formie pomników przyrody na terenie Nadleśnictwa zaproponowano jeden obiekt – aleję modrzewiową prowadzącą do pałacyku w Julinie, która składa się z 115 drzew: 109 modrzewi europejskich i 6 buków zwyczajnych. Najgrubsze drzewo liczy 338 cm obwodu. Aleja wpisana jest do Państwowego Rejestru Zabytków.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Akcja sadzenia lasu z grupą PBI

Akcja sadzenia lasu z grupą PBI

W dniu 25.09.2021r. w Nadleśnictwie Leżajsk przeprowadzona została akcja sadzenia lasu. Akcję przy współpracy z Nadleśnictwem przeprowadziła Grupa PBI w ramach przyjętej strategii społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility) pod hasłem #RazemMozemyOdpowiedzialnie.

Będąc firmą odpowiedzialną, używa się zasobów środowiska naturalnego w sposób racjonalny. Ważne aby maksymalnie zredukować wpływ działalności na Ziemię, która jest naszym wspólnym domem. Dlatego zaangażowano Pracowników w działania prośrodowiskowe, które aktywnie przyczyniają się do zatrzymania postępujących zmian klimatycznych. Jednym z nich jest akcja sadzenia lasów. W sadzeniu Lasu które odbyło się w Nadleśnictwie Leżajsk Leśnictwie Czarna  brało udział prawie 200 osób, w tym 50 dzieci. Warto podkreślić, że w tym roku analogiczne działania prowadzone są lub będą także w obrębie Nadleśnictw Dukla, Kraśnik, Łagów i Staszów. Grupa PBI chce objąć tymi działaniami możliwie największą ilość spośród 1000 osób zatrudnionych w Grupie PBI, na co dzień pracujących w piętnastu lokalizacjach: kopalniach kruszyw drogowych, bazach infrastrukturalnych i logistycznych, wytwórniach mas bitumicznych i betonu towarowego czy laboratoriach.

W ramach wspólnego sadzenia lasu zorganizowane zostały dla dzieci pracowników PBI zajęcia edukacyjne. Dzieci zostały podzielone na grupy i mogły zapoznać się w terenie z pracą leśników, występującymi gatunkami drzew i krzewów w naszych lasach.

Dzieci poprzez gry i zabawy zapoznały się z budową piętrową lasu, różnymi zastosowaniami drewna, problemem zaśmiecania lasów. Pani Anna Bukowska opowiedziała dzieciom o pięknych ptakach hodowanych w Ośrodku Hodowli Głuszca. Pokazała jak wygląda głuszec, jakie ma pióra, gniazdo z skorupkami jaj. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach, tworzyły kompozycje z zebranych w lesie liści, gałązek, szyszek i znalezionych nasion buka i dębu.