Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk zlokalizowanych jest siedem Pomników przyrody

 

- istniejące 7 obiektów
- projektowane 1 obiekt
 
Pomniki przyrody istniejące
Na gruntach Nadleśnictwa Leżajsk znajduje się 7 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. Są to wyłącznie pomniki przyrody ożywionej obejmujące: 41 modrzewi polskich Larix decidua subsp. polonica, 29 buków zwyczajnych Fagus sylvatica oraz 1 dęba szypułkowego Quercus robur. Żaden z pomników nie został ujęty w Obwieszczeniu Woj. Podkarp. z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie wykazu aktów prawa miejscowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z dnia 31 marca 1999 r. Nr 5 poz. 100), w związku z czym obecnie żaden z nich formalnie nie jest objęty ochroną.
 
Pomniki przyrody projektowane
Do ochrony w formie pomników przyrody na terenie Nadleśnictwa zaproponowano jeden obiekt – aleję modrzewiową prowadzącą do pałacyku w Julinie, która składa się z 115 drzew: 109 modrzewi europejskich i 6 buków zwyczajnych. Najgrubsze drzewo liczy 338 cm obwodu. Aleja wpisana jest do Państwowego Rejestru Zabytków.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Przekazanie Głuszców do Nadleśnictwa Biłgoraj

Przekazanie Głuszców do Nadleśnictwa Biłgoraj

W dniu 23.07.2020 r. Nadleśnictwo Leżajsk przekazało do Nadleśnictwa Biłgoraj 9 kogutów i 7 kur głuszca, podczas przekazania ptaki są poddawane szczegółowej inspekcji weterynaryjnej w celu zapewnienia najlepszej przeżywalności w środowisku naturalnym.

 Ptaki te będą przebywały w wolierach adaptacyjnych a następnie zostaną uwolnione do środowiska naturalnego w celu zasilenia rodzimej populacji głuszca w Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich.

Nadleśnictwo Biłgoraj realizuje projekt „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej”. Łączna liczba ptaków planowana do wsiedleń w ramach projektu w latach 2019 – 2021 wynosiła będzie od 50 do 80 sztuk.