Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

+48 690 033 617

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy Nadleśnictwa Leżajsk zagrożone od chrabąszcza! - Zaproszenie na konferencję

Lasy Nadleśnictwa Leżajsk zagrożone od chrabąszcza! - Zaproszenie na konferencję

W związku z planowanymi na terenie Nadleśnictwa Leżajsk wiosennymi zabiegami agrolotniczego i naziemnego ograniczania gradacji chrabąszczy, Nadleśnictwo zaprasza na konferencję tematyczną, która odbędzie się w poniedziałek 14 kwietnia 2025 roku, w siedzibie Nadleśnictwa Leżajsk, ul. Tomasza Michałka 48, 37-300 Leżajsk. Rozpoczęcie spotkania planowane jest na godzinę 9:00.

Celem konferencji jest prezentacja problemów związanych ze szkodami wyrządzanymi przez pędraki chrabąszczy w środowisku rolniczym, sadowniczym i leśnym oraz sposobów ich ograniczania, a także dyskusja, wymiana poglądów i opinii naukowców oraz praktyków na ten temat.

        -  Nadleśnictwo Leżajsk od kilkunastu lat zmaga się ze szkodami wyrządzanymi w drzewostanach przez owady, które są też utrapieniem sadowników i rolników  – mówi nadleśniczy Bogdan Tomaszewski. -  Dlatego wiosną tego roku zaplanowany mamy zabieg agrolotniczy mający na celu ograniczenie populacji żerujących owadów, w tym chrabąszcza majowego i kasztanowca. Jego wykonanie będzie uzależnione od wyników obserwacji przebiegu rójki. Jesteśmy gotowi reagować stosownie do sytuacji.

        W poprzednim roku w nadleśnictwie wystąpiły duże szkody w drzewostanach na skutek huraganowych wiatrów. Na terenie leśnictw Brzyska Wola i Kulno, najbardziej uszkodzonych przez wiatry, stwierdzono duże zagrożenie wystąpienia rójki chrabąszczowatych. Na powierzchniach pohuraganowych powstały duże otwarte przestrzenie stwarzające dogodne warunki do rozwoju pędraków chrabąszczy. Mając na uwadze rozwój młodego pokolenia drzewostanów, podjęto decyzję o przeprowadzeniu akcji ograniczania liczebności chrabąszczy poprzez wykonanie oprysku techniką agrolotniczą oraz naziemną. Oprysk będzie wykonany dostępnym obecnie do stosowania środkiem ochrony roślin Mospilan 20 SP.

Wiele szczegółów na ten temat zostanie podanych podczas konferencji w najbliższy poniedziałek.

                                                 Tekst: Małgorzata Kolczak, Nadl. Leżajsk 

Zdjęcie ilustracyjne Edwrd Marszałek