Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

 

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Leżajsk prowadzona jest na podstawie planu urządzenia lasu, sporządzonego na lata 2022-2031.

Obowiązujący Plan został zatwierdzony przez Ministra Środowiska, pismem DLŁ-WGL.8100.38.2022.LP z dnia 29 sierpnia 2022 roku.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Otwarcie nowej kancelarii

Otwarcie nowej kancelarii

W dniu 31.03.2017 r. Nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk dokonał uroczystego otwarcia nowo wybudowanej kancelarii leśnictwa Korniaktów.

Obiekt został wybudowany przez firmę „KELTECH" Leszek Kak. Budowa budynku rozpoczęła się w IV kwartale 2015 roku i została zakończona w 2016 r. Obiekt niepodpiwniczony, wykonany w technologii tradycyjnej, murowanej z pustaków ceramicznych z dachem 2-spadowym krytym dachówką „karpiówką". Budynek pełnił będzie funkcję kancelaryjną. Stara kancelaria mieściła się w budynku Rybakówki. Budynek nie kwalifikował się do remontu ze względu na znaczne zużycie i nieproporcjonalnie wysokie koszty przeprowadzenia prac budowlanych. Leśnictwo Korniaktów obejmuje 1108 ha powierzchni. Dominującym gatunkiem jest sosna, dość licznie występuje buk, dąb, jodła. Na terenie leśnictwa znajdują się stawy rybne po hr. Lubomirskim na powierzchni 30,75 ha. Przez teren leśnictwa przebiegają 2 trasy rowerowe oraz trasa nordic walking. Występują również dość licznie kapliczki św. Franciszka, św. Jana, św. Antoniego, św. Huberta, św. Michała Archanioła. Zlokalizowana jest również droga krzyżowa oraz krzyż AK upamiętniający mszę polową z dnia 20 maja 1944 r. odprawioną w intencji zgrupowania oddziału partyzanckiego AK obwodu Łańcut przed wymarszem na akcję bojową.