Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

 

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Leżajsk prowadzona jest na podstawie planu urządzenia lasu, sporządzonego na lata 2022-2031.

Obowiązujący Plan został zatwierdzony przez Ministra Środowiska, pismem DLŁ-WGL.8100.38.2022.LP z dnia 29 sierpnia 2022 roku.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sadzenie lasu

Sadzenie lasu

W ramach akcji #łącząnasdrzewa dnia 28 kwietnia 2023 r. w # Nadleśnictwo Leżajsk, Lasy Państwowe wspólnie z przedstawicielami różnych podmiotów posadziło kilka tysięcy sadzonek sosny. A to wszystko ku pamięci Jana Pawła II.

Sadzenie pamiątkowego lasu odbyło się w Leśnictwie Jelna na wcześniej odpowiednio przygotowanej powierzchni przy udziale pracowników Nadleśnictwa Leżajsk, uczniów oraz władz Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie, przedstawicieli służb mundurowych policji i straży pożarnej, przedstawicieli władz samorządowych m.in. Urzędu Miasta Leżajsk, Urzędu Miasta Sokołów Małopolski, Starostwa Leżajsk oraz przedstawicieli gmin znajdujących się w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa.
W wyniku wspólnych działań na terenie Leśnictwa Jelna pojawiło się kilka tysięcy młodych drzewek, które przez kilkadziesiąt kolejnych lat będą pielęgnowane przez leśników.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy udali się na wspólny poczęstunek przy ognisku. Dodatkową atrakcją dla wszystkich zgromadzonych uczestników sadzenia pamiątkowego lasu był pokaz łucznictwa, a dla chętnych możliwość skorzystania z atrakcji samodzielnie.
Dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie i aktywne włączenie się do tak szlachetnej akcji.
Fot. T.Bełz