Asset Publisher
Gołoledź
Gołoledź
W dniach 21 – 22 stycznia 2013r. wystąpiły obfite opady marznącego deszczu, który spowodował gołoledź.
W dniach 21 – 22 stycznia 2013r. wystąpiły obfite opady marznącego deszczu, który spowodował gołoledź. Takie zjawisko chociaż zdarza się często, to wystąpiło na rzadko spotykaną skalę. Wszystko co znajdowało się na wolnym powietrzu zostało pokryte kilkucentymetrową warstwą lodu, ściśle przylegającego do gałęzi drzew, linii energetycznych i telefonicznych oraz innych przedmiotów. Spowodowało nadmierne obciążenia, łamanie się gałęzi i całych drzew, zrywanie linii napowietrznych . Stwarzało zagrożenie dla ludzi oraz powodowało perturbacje w prawidłowym funkcjonowaniu komunikacji drogowej i kolejowej. Wiele miejscowości zostało pozbawionych na kilka dni elektryczności.
Pracownicy Nadleśnictwa, a także Usługodawcy aktywnie uczestniczyli w udrażnianiu przejezdności dróg leśnych i publicznych, zablokowanych złamanymi drzewami.
Na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Leżajsk powstały znaczne straty w uprawach, młodnikach i drzewostanach starszych, trudne do oszacowania przed ustąpieniem skorupy lodowej. Po obfitych opadach marznącego deszczu zanotowano spadki temperatury co utrwaliło efekty gołoledzi. Szczęśliwy traf sprawił, że w tych dniach nie wystąpiły silne wiatry, które zawsze potęgują jej skutki. Z nadzieją oczekujemy przyjścia odwilży ( oby nie poprzedzonej wiatrem ), która zlikwiduje lub ograniczy oddziaływanie oblodzenia.
Zwierzyna leśna i polna, jak : zające , kuropatwy, bażanty , sarny, a także drobne ptaki mają duże trudności z dotarciem do pokarmu i wymagają intensywnej oraz systematycznej pomocy . Sarny kaleczą swoje cienkie nogi o zlodowaciałą powierzchnię śniegu. Pozostawiają tzw. „ krwawy trop", którym podążają drapieżniki.