Asset Publisher Asset Publisher

Szkody Łowieckie

Szacowanie szkód łowieckich

Składanie wniosków

Na podstawie art. 46.  3. Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. O zmianie ustawy  - prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (dz.u. 2018 poz. 651)

Wniosek o szacowanie szkód łowieckich właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

Wniosek powienien zawierać:

  1. Imię nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych
  2. Wskazanie miejsca wystąpienia szkody
  3. Wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego 

Łowiectwo

       Zwierzyna jest trwałym i nierozłącznym składnikiem ekosystemów leśnych. Celem prowadzonej na terenie Nadleśnictwa Leżajsk gospodarki łowieckiej jest utrzymanie stabilności populacji poszczególnych gatunków łownych przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości lasu oraz możliwie niskim poziomie szkód w uprawach rolnych.

       Łowiectwo w Polsce regulowane jest przez ustawę z 13 października 1995 r. „Prawo łowieckie". Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego i oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

       Cele gospodarki łowieckiej są ściśle określone w art. 3 ustawy „Prawo łowieckie".

1. Ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych.

2. Ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny.

3. Uzyskanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego.

4. Spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.

       Zasady gospodarki łowieckiej określają zasady działalności łowieckiej w zakresie ochrony, hodowli i pozyskania zwierzyny. Gospodarka ta prowadzona jest w obwodach łowieckich, przez dzierżawców lub zarządców w oparciu o roczne plany łowieckie, sporządzone przez dzierżawców lub zarządców obwodów po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta  miasta) i zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. W obwodach nie wydzierżawionych ( Ośrodki Hodowli Zwierzyny ), roczne plany łowieckie zatwierdza  Dyrektor Regionalnej Dyrekcji PGL LP.

       Nadleśnictwo Leżajsk prowadzi nadzór nad gospodarka łowiecką na czternastu obwodach łowieckich w ośmiu kołach łowieckich:

1.    Koło Łowieckie „Dzik" Leżajsk

2.    Koło Łowieckie „Wydra" Dębno

3.    Koło Łowieckie „Kuropatwa" Żołynia

4.    Koło Łowieckie „Ryś" Łańcut

5.    Koło Łowieckie „Polana" Nowa Sarzyna

6.    Koło Łowieckie „Bażant" Przeworsk

7.    Koło Łowieckie „Diana" Łańcut

8.    Koło Łowieckie „Towarzystwo Myśliwych" Rzeszów 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wizyta Leśników z Nadleśnictwa Kolbuszowa

Wizyta Leśników z Nadleśnictwa Kolbuszowa

W dniu 18.07.2017 r. na terenie Nadleśnictwa Leżajsk przebywała ponad 30-osobowa grupa leśników z Nadleśnictwa Kolbuszowa z udziałem Nadleśniczego, Z-cy Nadleśniczego, Inżynierów nadzoru.

Wiodącym tematem, który był przyczyną spotkania w Leżajsku były szkody od pędraka, oraz skala zagrożenia upraw i młodników żerem pędraka. Spotkanie rozpoczęło się w biurze Nadleśnictwa od prezentacji na temat Nadleśnictwa i zagrożeń związanych z szkodami od pędraka oraz od imago w 2015 r. w okresie ostatniej rójki szczepów głównych.

W części terenowej zaprezentowano:

  1. Uprawę  3 - letnią w Leśnictwie Jelna, gdzie w oddz. 95Ac na powierzchni ok. 0,50 ha uszkodzone jest 100% sadzonek. Na powierzchni ok. 1,50 ha szkody są na poziomie ok. 30 %. Uprawę dwukrotnie w 2017 r. zabezpieczono Dursbanem.
  2. Na granicy uprawy i drzewostanu zaprezentowano nowy problem związany z ochroną lasu, a mianowicie wydzielający się posusz w wyniku żeru kornika ostrozębnego. Od początku roku w ramach ograniczania szkód od kornika pozyskano ok. 300 m3 drewna z drzew zaatakowanych przez kornika.
  3. Na sąsiedniej uprawie w oddziale 96a zaprezentowano „ wstępną fazę" szkód, szkody od żeru pędraka, szkody ujawniły się dopiero w miesiącu czerwiec / lipiec, po stwierdzeniu szkód, uprawę również zabezpieczono Dursbanem.
  4. Zaprezentowano walory przyrodnicze rezerwatu „Las Klasztorny", stanowiący fragment dawnej Puszczy Sandomierskiej, a prawnie chroniony już od 1923 r. z wiekowymi drzewami 200-400 letnie sosny, buki, jodły i dęby
  5. Pałacyk myśliwski Potockich w Julinie, który został wybudowany w 1880 r. i był własnością Ordynacji Potockich. Wybudowany z drewna w stylu Tyrolsko-Szwajcarskim. W okresie świetności gościł znakomitych gości, m.in. książe Stanisław Radziwiłł, arcyksiążę Franciszek Ferdynard, książe Kentu Jerzy, Prezydent Ignacy Mościcki, a 1996 Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej
  6. Bloki plantacji nasiennych założonych w latach 1992 – 1996, cztery plantacje nasienne w tym olchy, lipy, daglezji i sosny czarnej na łącznej powierzchni ok.20 ha.
  7. Ostatnim punktem wizyty była 1-roczna uprawa w Leśnictwie Czarna, gdzie skody szacowane są na poziomie 20 - 30 %. Powierzchnia była zabezpieczana w 2017 roku Dursbanem.
Wizyta zakończyła się podsumowaniem przy ognisku, gdzie wymieniono uwagi i dyskutowano nad przedstawionymi problemami.