Asset Publisher Asset Publisher

Zarządzenie nr 14/2020

N.0210.1.14.2020                                                                                 

Leżajsk, dnia 14 lipca 2020 r.

Zarządzenie nr 14/2020

Nadleśniczego Nadleśnictwa Leżajsk

z dnia 14 lipca 2020 r.

 

w sprawie udostępniania liniowych/powierzchniowych/punktowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych w Nadleśnictwie Leżajsk

 

na podstawie art. 35 Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2020, poz. 6,148) w związku z § 22 ust. 3 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych Leśnictwa z 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, co następuje:

§ 1

Zarządzam zasady korzystania z liniowych/powierzchniowych/punktowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych w Nadleśnictwie Leżajsk.

§ 2

Zasady korzystania z liniowych/powierzchniowych/punktowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych w Nadleśnictwie Leżajsk określają regulaminy stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§ 3

Regulaminy, o których mowa w § 2 niniejszego zarządzenia, podlegają publikacji na stronie internetowej: www.lezajsk.krosno.lasy.gov.pl .

§ 4

Powierzam służbie terenowej przeprowadzenie minimum dwa razy w roku przeglądów ww. obiektów w terminach 01.04 - 30.04 oraz 01.09 - 30.09. W trakcie przeglądów należy dokonywać oceny bezpieczeństwa, stanu i prawidłowego użytkowania obiektów. Potwierdzeniem przeprowadzenia przeglądu jest sporządzenie stosownej notatki służbowej stanowiącej załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.

Osobą odpowiedzialną za kontrolę merytoryczną i archiwizowanie dokumentacji jest pracownik ds. edukacji i udostępniania lasu.

§ 6

Za wszelkie zdarzenia i wypadki na terenie liniowych/powierzchniowych/punktowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych ponosi odpowiedzialność ich użytkownik lub organizator turystyki. Zakres wzajemnych praw i obowiązków określają każdorazowo postanowienia umów cywilnych dzierżawy lub najmu oraz przepisy prawa powszechnie obowiązującego.

§ 7

Załączniki wymienione w treści zarządzenia stanowią integralną jego część.

§ 8

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem: 14.07.2020 r.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

CZY GŁUSZCE KANTABRYJSKIE PRZYLECĄ DO LEŻAJSKIEJ HODOWLI ?

CZY GŁUSZCE KANTABRYJSKIE PRZYLECĄ DO LEŻAJSKIEJ HODOWLI ?

Wymiana doświadczeń Ośrodka Hodowli głuszca prowadzonego przy Nadleśnictwie Leżajsk z hodowlą głuszca w Hiszpanii 18-23.03.2025 r.

 

Organizatorem spotkania dotyczącego hodowli i ochrony głuszca w górach Kantabryjskich był Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, prof. dr hab. inż. Ewa Łukaszewicz, prof. dr hab. inż. Artur Kowalczyk, dr inż. Mariusz Rydzik (Ośrodek Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk), Universidad Complutense de Madrid, Servicio de Espacios Naturales – prof. dr Julian Santiago-Moreno, Servicio Central de Espacios Naturales Flora y Fauna - David Cubero, Fundacja Patrimonio Natural de Castilla y León, Centrum Hodowli Głuszców kantabryjskich - Gabriel de Pedro Aguilar.

Spotkanie było podsumowaniem projektu w ramach współpracy Junta de Castilla y León, INIA-CSIC (Hiszpania) i Uniwersytetu Wrocławskiego (Polska) projekt badawczy finansowany przez Ministerstwo Nauki i Innowacji UE/PRTR (TED2021-130581B-I00).

Podczas trzech dni, zespoły techników z zarządu INIA-CSIC, MITECO i Polski podzielili się rużnymi spodobami odchowu głuszców rozwijanymi w obu krajach, ze szczególnym naciskiem na hodowlę głuszca w niewoli. Hodowla głuszca w Hiszpanii prowadzona jest w miejscowości Valsemana i powstała w celu ochrony ex situ głuszca Kontabryjskiego, który jest skrajnie zagrożony w obszarze Cestilla Leone i Austrii, jego liczebność nie przekracza 200 osobników.

W hodowli prowadzone są również badania naukowe polegające na: monitorowaniu zdrowia, badaniach genetycznych, sztucznym rozrodzie, wdrażane są nieinwazyjne metody monitorowania stresu. Uczestnicy spotkania zapoznali się ze sposobem zagospodarowania terenów leśnych, na których prowadzone są prace, które przygotowują biotop do wsiedleń głuszca. Prace polegają na rozluźnieniu zwracia i podcinaniu gałęzi bocznych w drzewostanach sosny, brzozy i dębu kantabryjskiego oraz na usuwaniu zakrzaczeń. Uczestnicy wyjazdu wizytowali obiekt do prowadzenia edukacji dot. głuszca z wolierą pokazową.

Sporz. Mariusz Rydzik członek Komisji Współpracy Międzynarodowej Polskiego Towarzystwa Leśnego, Ośrodek Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk.

artykuły w języku hiszpańskim dotyczące spotkania:

https://www.lanuevacronica.com/actualidad/valsemana-referente-mundial-en-reproduccion-urogallo_172576_102.html

https://www.somospalencia.es/expertos-polacos-en-reproduccion-del-urogallo-visitan-el-centro-de-cria-de-la-junta-en-valsemana/