Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona Lasu

Ochrona lasu jest i będzie jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki leśnej .

       Podstawowym obiektem jej działalności jest ekosystem leśny, co oznacza, ze cele ochronne odnoszą się nie tylko do drzewostanu, lecz także do biotopu i całej biocenozy, a więc do wszystkich elementów składowych lasu (takich jak drzewostan, gleba, ściółka, runo, podszyt, fauna, flora i in.) .

       Głównymi celami ochrony ekosystemów leśnych są :

a)    zapewnienie ochrony wszystkich lasów, a szczególnie takich elementów ekosystemu leśnego, jak drzewostany, materia organiczna, czy rzadkie składniki biocenoz leśnych,

b)    godzenie gospodarczego rozwoju kraju z ochroną przyrody i wykorzystaniem zasobów leśnych,

c)    poprawa zdrowotności ekosystemów leśnych poprzez zwiększenie biologicznej odporności drzewostanów na działanie szkodotwórczych czynników biotycznych, abiotycznych i antropogenicznych,

d)    regulowanie intensywności użytkowania zasobów leśnych oraz funkcji ochronnych, społecznych i innych pełnionych przez las, tak aby czynności te nie mogły zagrozić trwałości lasów i nie wpływały negatywnie na stan drzewostanów.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

KONKURS PLASTYCZNY PT. „CZTERY ŻYWIOŁY W LASACH”

KONKURS PLASTYCZNY PT. „CZTERY ŻYWIOŁY W LASACH”

Instytut Badawczy Leśnictwa organizuje i zaprasza do udziału w Konkursie plastyczny pt. „Cztery żywioły w lasach”, w ramach realizacji projektu pt. “Zagrożenia ekosystemów leśnych – klęski i przeciwdziałanie”, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (szkoły podstawowe, klasy I–VIII), z podziałem na 4 grupy wiekowe.

Konkurs ma na celu zachęcenie uczniów do czynnego zainteresowania się tematyką ekologii lasu, skierowanie uwagi najmłodszych na zagrożenia związane z występowaniem niszczycielskich sił natury w lesie, spopularyzowanie wiedzy o naturalnych procesach zachodzących w ekosystemach leśnych oraz rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży.
W Konkursie mogą wziąć udział zarówno grupy zorganizowane (klasy, ogniska przedszkolne, koła plastyczne), jak i dzieci indywidualnie. Łączna pula nagród wynosi 6 000,00 zł – będą to sztalugi z podobraziami, farby i pędzle malarskie. Termin nadsyłania prac: 11 czerwca br.
Szczegóły dotyczące Regulaminu Konkursu oraz Formularz zgłoszeniowy dostępne są na witrynie projektu, w zakładce KONKURSY, pod adresem: https://www.zywiolywlasach.pl/konkursy/konkurs-plastyczny-kleski-ekologiczne-w-lasach/
 
Pokłosiem Konkursu będzie wystawa prac plastycznych w siedzibie IBL oraz kalendarz na 2022 r., złożony z 12 najciekawszych (zdaniem jury) prac. Kalendarz zostanie wydrukowany w nakładzie 1000 egzemplarzy i nieodpłatnie przesłany wszystkim uczestnikom Konkursu.
 Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Tekst: Magdalena Misiorowska