Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona Lasu

Ochrona lasu jest i będzie jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki leśnej .

       Podstawowym obiektem jej działalności jest ekosystem leśny, co oznacza, ze cele ochronne odnoszą się nie tylko do drzewostanu, lecz także do biotopu i całej biocenozy, a więc do wszystkich elementów składowych lasu (takich jak drzewostan, gleba, ściółka, runo, podszyt, fauna, flora i in.) .

       Głównymi celami ochrony ekosystemów leśnych są :

a)    zapewnienie ochrony wszystkich lasów, a szczególnie takich elementów ekosystemu leśnego, jak drzewostany, materia organiczna, czy rzadkie składniki biocenoz leśnych,

b)    godzenie gospodarczego rozwoju kraju z ochroną przyrody i wykorzystaniem zasobów leśnych,

c)    poprawa zdrowotności ekosystemów leśnych poprzez zwiększenie biologicznej odporności drzewostanów na działanie szkodotwórczych czynników biotycznych, abiotycznych i antropogenicznych,

d)    regulowanie intensywności użytkowania zasobów leśnych oraz funkcji ochronnych, społecznych i innych pełnionych przez las, tak aby czynności te nie mogły zagrozić trwałości lasów i nie wpływały negatywnie na stan drzewostanów.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wizyta pracowników BULiGL Lublin w Ośrodku Hodowli Głuszca

Wizyta pracowników BULiGL Lublin w Ośrodku Hodowli Głuszca

W dniu 4.04.2022 r. w Nadleśnictwie Leżajsk odbyła się wizyta pracowników Biura Urządzania Lasu oddział w Lublinie, w trakcie warsztatów szkoleniowych goście zapoznali się z hodowlą głuszców w Ośrodku Hodowli Głuszca w Brzózie Królewskiej oraz zwiedzili nowy budynek edukacyjny z wolierą pokazową głuszca i cietrzewia.

Kolejnym punktem wizyty był kompleks czterech plantacji nasiennych, gdzie uczestnicy wyjazdu zapoznali się z selekcją i nasiennictwem prowadzonym przez Nadleśnictwo Leżajsk.

W ramach tego wyjazdu leśnicy z BULIGL zwiedzili Leśnictwo Szkółkarskie Wydrze - gdzie zapoznali się z produkcją kontenerową sosny i modrzewia, sposobem ochrony buka przed przymrozkami na kwaterach produkcyjnych oraz metodą przechowywania sadzonek w lodowni.

W pobliżu w/w obiektów zwiedzono Pałac Myśliwski Julin, który jest obiektem zbudowanym przez II ordynata łańcuckiego – Alfreda Potockiego, gośćmi w pałacu bywali m.in.: książę Stanisław Radziwiłł, arcyksiążę Rudolf, czy arcyksiążę Franciszek Ferdynand. W latach dwudziestych XX wieku Julin został rozbudowany, a na otaczających go polanach pojawiły się pola golfowe i korty tenisowe. Do zespołu doprowadzona została sieć wodociągowa oraz elektryczność.

Sporz. Mariusz Rydzik

Fot. Sławomir Kuśnierz