Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk zlokalizowanych jest siedem Pomników przyrody

 

- istniejące 7 obiektów
- projektowane 1 obiekt
 
Pomniki przyrody istniejące
Na gruntach Nadleśnictwa Leżajsk znajduje się 7 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. Są to wyłącznie pomniki przyrody ożywionej obejmujące: 41 modrzewi polskich Larix decidua subsp. polonica, 29 buków zwyczajnych Fagus sylvatica oraz 1 dęba szypułkowego Quercus robur. Żaden z pomników nie został ujęty w Obwieszczeniu Woj. Podkarp. z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie wykazu aktów prawa miejscowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z dnia 31 marca 1999 r. Nr 5 poz. 100), w związku z czym obecnie żaden z nich formalnie nie jest objęty ochroną.
 
Pomniki przyrody projektowane
Do ochrony w formie pomników przyrody na terenie Nadleśnictwa zaproponowano jeden obiekt – aleję modrzewiową prowadzącą do pałacyku w Julinie, która składa się z 115 drzew: 109 modrzewi europejskich i 6 buków zwyczajnych. Najgrubsze drzewo liczy 338 cm obwodu. Aleja wpisana jest do Państwowego Rejestru Zabytków.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Delegacja z Ukrainy

Delegacja z Ukrainy

W dniu 25.04.2017r w Nadleśnictwie Leżajsk przebywała pięcioosobowa delegacja pracowników Parku Narodowego „Sokoliwskie Beskidy".

Celem wizyty leśników z Ukrainy było zapoznanie się z hodowlą Głuszca prowadzoną w Nadleśnictwie Leżajsk w Ośrodku Hodowli Głuszca.

Po przywitaniu gości w biurze Nadleśnictwa Leżajsk, zaprezentowano krótka informację o Nadleśnictwie i Ośrodku Hodowli Głuszca.

Następnie na terenie Ośrodka Hodowli Głuszca Pani Anna Bukowska- Leśniczy ds. hodowli Głuszca zapoznała Gości z historią powstania hodowli i jej rozwojem. Omówiła aktualny stan stada podstawowego, który liczy  obecnie 23 osobniki dorosłe. Przedstawiła również efekty  ostatnich lat,  zwiększenie stada podstawowego o 12 ptaków oraz przekazane młode Głuszce do wsiedleń w liczbie 78 ptaków,  w 2015 roku przekazano również  dwa Głuszce- koguty do ZOO w Warszawie.

Goście z Ukrainy interesowali się problemami związanymi z prowadzeniem hodowli, infrastrukturą oraz kosztami.

Jak wynika z wypowiedzi Leśników z Ukrainy, planują założenie podobnej hodowli na terenie swojego Parku Narodowego w celu prowadzenia wsiedleń.

Tekst i zdjęcia: Zenon Szkamruk