Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk zlokalizowanych jest siedem Pomników przyrody

 

- istniejące 7 obiektów
- projektowane 1 obiekt
 
Pomniki przyrody istniejące
Na gruntach Nadleśnictwa Leżajsk znajduje się 7 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. Są to wyłącznie pomniki przyrody ożywionej obejmujące: 41 modrzewi polskich Larix decidua subsp. polonica, 29 buków zwyczajnych Fagus sylvatica oraz 1 dęba szypułkowego Quercus robur. Żaden z pomników nie został ujęty w Obwieszczeniu Woj. Podkarp. z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie wykazu aktów prawa miejscowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z dnia 31 marca 1999 r. Nr 5 poz. 100), w związku z czym obecnie żaden z nich formalnie nie jest objęty ochroną.
 
Pomniki przyrody projektowane
Do ochrony w formie pomników przyrody na terenie Nadleśnictwa zaproponowano jeden obiekt – aleję modrzewiową prowadzącą do pałacyku w Julinie, która składa się z 115 drzew: 109 modrzewi europejskich i 6 buków zwyczajnych. Najgrubsze drzewo liczy 338 cm obwodu. Aleja wpisana jest do Państwowego Rejestru Zabytków.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nowy Głuszec

Nowy Głuszec

Hodowla Głuszców w Brzózie Królewskiej prowadzona przez Nadleśnictwo Leżajsk wzbogaciła się o nowego osobnika samca głuszca linii augustowsko-białoruskiej.

Głuszec wykluł się w maju 2014 r. w Hodowli Zachowawczej Głuszców prowadzonej przez Nadleśnictwo Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku).

Głuszca umieszczono w specjalnie do tego celu przygotowanym pojemniku transportowym i przewieziono do hodowli prowadzonej przez Nadleśnictwo Leżajsk, ptak obecnie znajduje się w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej.

Głuszec wzbogacił pulę genową leżajskiej hodowli, składającej się obecnie z 20 sztuk ptaków.

Udostępnienie głuszca będzie służyć celom edukacyjnym i upowszechnianiu informacji o realizowanym w Polsce projekcie LIFE „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej" w którym leżajska hodowla bierze czynny udział poprzez wsiedlanie ptaków na teren Borów Dolnośląskich (łącznie w ostatnich 2 latach trwania projektu wsiedlono 17 szt. tego ptaka).