Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich
Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.
W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.
Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!
Telefon interwencyjny
+48 690 033 617
Dodatkowe informacje
Asset Publisher
Poszukiwania padłych dzików
Poszukiwania padłych dzików
W związku z potwierdzeniem czterech ognisk ASF u dzików w 2025 roku w powiecie niżańskim oraz wysokim zagrożeniem pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej, podjęto działania mające na celu monitorowanie i kontrolowanie rozprzestrzeniania się choroby. Pracownicy Nadleśnictwa Leżajsk, we współpracy z Inspekcją Weterynaryjną, przeprowadzili poszukiwania padłych dzików na obszarze objętym ograniczeniami I i II. W celu skuteczniejszego przeprowadzenia tych poszukiwań, wykorzystano nowoczesne technologie, w tym bezzałogowe statki powietrzne (drony), które umożliwiły dokładne zbadanie terenów w trudno dostępnych miejscach.
Tego rodzaju działania są kluczowe w walce z ASF, ponieważ szybkie wykrycie padłych dzików pozwala na szybsze podejmowanie decyzji o dalszym ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa oraz wprowadzeniu odpowiednich środków zapobiegawczych.