Wydawca treści Wydawca treści

Nasze lasy

Drzewostany Nadleśnictwa Leżajsk tworzą głównie: sosna (73,4%), buk (7,7%), dąb (5,1%), jodła (5,0%), olsza (4,1%), brzoza (1,4%)% grab (1,4%), modrzew (1,2%). Udział powierzchniowy poniżej 1% mają gatunki: Św, So.c, Dbcz, Dg, Jw, Js, Wz, Ak, Orzc, Jb, Tp, Os, Lp, Olsz, Wiś, Wb, Czm, Czrp i Żyw.

Udział łączny pozostałych gatunków nie przekracza 0,7% powierzchni leśnej.

 

 

Typy siedliskowe lasu

Siedliska borowe zajmują 49,1% (7899,21 ha), a siedliska lasowe - 50,9% (8185,68 ha). Siedliska świeże zajmują 80,7% (12978,12 ha), siedliska wilgotne -18,8% (3016,57 ha), suche 0,4% (69,15 ha), zaś siedliska bagienne - 0,1% (21,05 ha).


Powierzchniowy udział siedliskowych typów lasu w Nadleśnictwie Leżajsk obrazuje poniższy diagram.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wojewódzkie ćwiczenia Straży Pożarnej

Wojewódzkie ćwiczenia Straży Pożarnej

W dniu 29.09.2020 r., na terenie Nadleśnictwa Leżajsk przeprowadzone zostały ćwiczenia wojewódzkie w zakresie doskonalenia organizacji działań ratowniczych podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz służb i podmiotów ratowniczych współdziałających z systemem pod kryptonimem „ŁAŃCUT 2020” W ćwiczeniach praktycznych brało udział 15 zastępów PSP oraz 10 zastępów z OSP.

Były to siły i środki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z powiatów: dębickiego, łańcuckiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego i strzyżowskiego oraz Kompani gaśniczej „ZAMEK” WOO. Ćwiczenia składały się z dwóch epizodów:

Epizod 1.

Na terenie Leśnictwa Korniaktów, z niewyjaśnionych do tej pory powodów dochodzi do pożaru powierzchniowego lasu. W okresie swobodnego rozwoju pożaru objął on swoim zasięgiem obszar ok. 50 arów. Pożar zostaje zauważony punkt alarmowo-dyspozycyjny zlokalizowany siedzibie w Nadleśnictwie Leżajsk, który przekazał informacje o zaistniałym zdarzeniu do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie. W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (silny wiatr) dochodzi do szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru na dużym obszarze i spowodowania zagrożenia dla całego kompleksu leśnego Nadleśnictwa Leżajsk. Na miejsce zostały zadysponowane siły i środki PSP i OSP wraz z samochodem gaśniczym Nadleśnictwa Leżajsk. Kierujący Działaniami Ratowniczymi do gaszenia pożaru wykorzystał zbiornik wodny który został wybudowany w ramach projektu "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych".

Epizod 2.

Na autostradzie A4 kierowcy autobusu, jadącemu pasem w kierunku Krakowa, podczas wykonywania manewru wyprzedzania pęka opona. Kierowca traci panowanie nad pojazdem zjeżdża na prawy pas jezdni a następnie uderza w bariery zabezpieczające i zsuwa się z nasypu autostradowego. Pozostali uczestnicy ruchu widząc zdarzenie gwałtownie hamują co powoduje kolejne zderzenia pojazdów zwiększające rozmiar kraksy.

W ćwiczeniach brały udział również służby współdziałające: Policja, Centrum Medyczne w Łańcucie, Polski Czerwony Krzyż, Nadleśnictwo Leżajsk, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łańcucie. W ćwiczeniach łącznie uczestniczyło około 200 osób.

Przebieg ćwiczeń obserwował Zespół oceny ćwiczeń z KW PSP w Rzeszowie oraz Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Andrzej Marczenia, który pozytywnie ocenił organizację ćwiczeń i realizację postawionych założeń i celów do osiągnięcia.