Wydawca treści
Szkody Łowieckie
Szacowanie szkód łowieckich
Składanie wniosków
Na podstawie art. 46. 3. Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. O zmianie ustawy - prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (dz.u. 2018 poz. 651)
Wniosek o szacowanie szkód łowieckich właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody.
Wniosek powienien zawierać:
- Imię nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych
- Wskazanie miejsca wystąpienia szkody
- Wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego
Łowiectwo
Zwierzyna jest trwałym i nierozłącznym składnikiem ekosystemów leśnych. Celem prowadzonej na terenie Nadleśnictwa Leżajsk gospodarki łowieckiej jest utrzymanie stabilności populacji poszczególnych gatunków łownych przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości lasu oraz możliwie niskim poziomie szkód w uprawach rolnych.
Łowiectwo w Polsce regulowane jest przez ustawę z 13 października 1995 r. „Prawo łowieckie". Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego i oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.
Cele gospodarki łowieckiej są ściśle określone w art. 3 ustawy „Prawo łowieckie".
1. Ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych.
2. Ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny.
3. Uzyskanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego.
4. Spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.
Zasady gospodarki łowieckiej określają zasady działalności łowieckiej w zakresie ochrony, hodowli i pozyskania zwierzyny. Gospodarka ta prowadzona jest w obwodach łowieckich, przez dzierżawców lub zarządców w oparciu o roczne plany łowieckie, sporządzone przez dzierżawców lub zarządców obwodów po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. W obwodach nie wydzierżawionych ( Ośrodki Hodowli Zwierzyny ), roczne plany łowieckie zatwierdza Dyrektor Regionalnej Dyrekcji PGL LP.
Nadleśnictwo Leżajsk prowadzi nadzór nad gospodarka łowiecką na czternastu obwodach łowieckich w ośmiu kołach łowieckich:
1. Koło Łowieckie „Dzik" Leżajsk
2. Koło Łowieckie „Wydra" Dębno
3. Koło Łowieckie „Kuropatwa" Żołynia
4. Koło Łowieckie „Ryś" Łańcut
5. Koło Łowieckie „Polana" Nowa Sarzyna
6. Koło Łowieckie „Bażant" Przeworsk
7. Koło Łowieckie „Diana" Łańcut
8. Koło Łowieckie „Towarzystwo Myśliwych" Rzeszów
Najnowsze aktualności
Komunikat
Komunikat
NIE UMIERA TEN, KTO TRWA W PAMIĘCI ŻYWYCH
Z głębokim żalem informujemy, że po długiej i ciężkiej chorobie w dniu 22 kwietnia zmarł Ś. P. Lech Steliga, długoletni pracownik Nadleśnictwa Leżajsk oraz „społecznik” działający w łowiectwie, edukacji leśnej i na rzecz mieszkańców Leżajska.
Ś.P. Lech Steliga urodził się 04 października 1956 roku w Krzeszowie n/ Sanem. Do Szkoły Podstawowej uczęszczał w Nakliu, a po jej ukończeniu rozpoczął naukę w Technikum Leśnym w Biłgoraju, które ukończył w 1975 roku. Po ukończeniu Technikum Leśnego, studiowała na Akademii Rolniczej w Krakowie, gdzie w 1980 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera leśnictwa.
Pracę zawodową rozpoczął w 1980 roku, jako starszy instruktor ds. łowiectwa w Gospodarstwie Pomocniczym Urzędu Rady Ministrów w Arłamowie. Od 01 stycznia 1981 roku do 31 marca 1982 roku pracował w Zakładzie Przemysłu Drzewnego w Leżajsku, jako Kierownik Hali Traków. Z dniem 01 kwietnia 1982 roku za porozumieniem stron rozpoczął pracę zawodową w Nadleśnictwie Leżajsk, kolejno na stanowiskach:
01.04.1982 - 01.01.1984 Starszy Instruktor Techniczny
01.01.1984 – 30.11.1992 Adiunkt
01.12.1992 – 30.11.2015 Starszy Specjalista Służby Leśnej
W okresie pracy zawodowej wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, oraz odznaczany:
- Srebrnym Krzyżem Zasługi
- Kordelasem Leśnika Polskiego
- Medalami Zasługi Łowieckiej i Złomem
- Zasłużony dla Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”
Radny Rady Miasta Leżajsk w latach 2010 -2014
Wieloletni Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Nadleśnictwie Leżajsk, członek MSPL NSZZ „Solidarność”, delegat na Zjazd Krajowy.
Wieloletni Prezes koła Łowieckiego „Polana” Nowa Sarzyna, wykładowca i egzaminator nowo wstępujących myśliwych i selekcjonerów, współautor i współtwórca leżajskiego Międzynarodowego Festiwalu Łowieckiego, inicjator wsiedleń Bobra oraz hodowli wolierowej Głuszca.
Członek SITLiD-u, PTL-u, LOP-u
FACHOWIC, KOLEGA, PRZYJACIEL i „patriota „Ziemi Leżajskiej”
Cześć Jego Pamięci, Darz Bór