Wydawca treści Wydawca treści

Szkody Łowieckie

Szacowanie szkód łowieckich

Składanie wniosków

Na podstawie art. 46.  3. Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. O zmianie ustawy  - prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (dz.u. 2018 poz. 651)

Wniosek o szacowanie szkód łowieckich właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

Wniosek powienien zawierać:

  1. Imię nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych
  2. Wskazanie miejsca wystąpienia szkody
  3. Wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego 

Łowiectwo

       Zwierzyna jest trwałym i nierozłącznym składnikiem ekosystemów leśnych. Celem prowadzonej na terenie Nadleśnictwa Leżajsk gospodarki łowieckiej jest utrzymanie stabilności populacji poszczególnych gatunków łownych przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości lasu oraz możliwie niskim poziomie szkód w uprawach rolnych.

       Łowiectwo w Polsce regulowane jest przez ustawę z 13 października 1995 r. „Prawo łowieckie". Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego i oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

       Cele gospodarki łowieckiej są ściśle określone w art. 3 ustawy „Prawo łowieckie".

1. Ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych.

2. Ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny.

3. Uzyskanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego.

4. Spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.

       Zasady gospodarki łowieckiej określają zasady działalności łowieckiej w zakresie ochrony, hodowli i pozyskania zwierzyny. Gospodarka ta prowadzona jest w obwodach łowieckich, przez dzierżawców lub zarządców w oparciu o roczne plany łowieckie, sporządzone przez dzierżawców lub zarządców obwodów po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta  miasta) i zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. W obwodach nie wydzierżawionych ( Ośrodki Hodowli Zwierzyny ), roczne plany łowieckie zatwierdza  Dyrektor Regionalnej Dyrekcji PGL LP.

       Nadleśnictwo Leżajsk prowadzi nadzór nad gospodarka łowiecką na czternastu obwodach łowieckich w ośmiu kołach łowieckich:

1.    Koło Łowieckie „Dzik" Leżajsk

2.    Koło Łowieckie „Wydra" Dębno

3.    Koło Łowieckie „Kuropatwa" Żołynia

4.    Koło Łowieckie „Ryś" Łańcut

5.    Koło Łowieckie „Polana" Nowa Sarzyna

6.    Koło Łowieckie „Bażant" Przeworsk

7.    Koło Łowieckie „Diana" Łańcut

8.    Koło Łowieckie „Towarzystwo Myśliwych" Rzeszów 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021 już się rozpoczął i potrwa przez cały luty! Polskę reprezentuje lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej (Wiejska dobrodziejka), laureatka jubileuszowego X konkursu na Drzewo Polski organizowanego przez Klub Gaja, która zdobyła rekordową liczbę 15 346 głosów.

Oprócz naszej lipy wśród finalistów znalazło się jeszcze 13 drzew z: Belgii, Bułgarii, Czech, Francji, Chorwacji, Włoch, Węgier, Holandii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Hiszpanii i Zjednoczonego Królestwa.

W pierwszych trzech tygodniach będzie widać liczbę głosów oddanych na poszczególne drzewa, w ostatnim tygodniu już nie. Aby głos został zaliczony, należy zagłosować na dwa drzewa spośród 14 finalistów.

Głosujcie wszyscy na lipę św. Jana Nepomucena i jeszcze jedno z konkurencyjnych drzew. Przez pierwsze trzy tygodnie, gdy widać będzie liczbę głosów, wybierajcie jako drugie drzewo to z najmniejszą liczbą głosów!

Można głosować tylko raz z jednego adresu e-mail w trakcie całego konkursu.

 

Wystarczy wejść na www.treeoftheyear.org i zagłosować na lipę św. Jana Nepomucena oraz inne konkurencyjne drzewo. Pamiętajcie, że głos musi zostać potwierdzony kliknięciem linku wysłanego przez organizatorów konkursu. Preferowane głosowanie z prywatnych kont mailowych.

 

Zagłosuj na lipę św. Jana Nepomucena, namów innych, a oni niech namówią kolejne osoby. Sprawdź, czy zagłosowali!!!