Wydawca treści Wydawca treści

Szkody Łowieckie

Szacowanie szkód łowieckich

Składanie wniosków

Na podstawie art. 46.  3. Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. O zmianie ustawy  - prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (dz.u. 2018 poz. 651)

Wniosek o szacowanie szkód łowieckich właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

Wniosek powienien zawierać:

  1. Imię nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych
  2. Wskazanie miejsca wystąpienia szkody
  3. Wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego 

Łowiectwo

       Zwierzyna jest trwałym i nierozłącznym składnikiem ekosystemów leśnych. Celem prowadzonej na terenie Nadleśnictwa Leżajsk gospodarki łowieckiej jest utrzymanie stabilności populacji poszczególnych gatunków łownych przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości lasu oraz możliwie niskim poziomie szkód w uprawach rolnych.

       Łowiectwo w Polsce regulowane jest przez ustawę z 13 października 1995 r. „Prawo łowieckie". Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego i oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

       Cele gospodarki łowieckiej są ściśle określone w art. 3 ustawy „Prawo łowieckie".

1. Ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych.

2. Ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny.

3. Uzyskanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego.

4. Spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.

       Zasady gospodarki łowieckiej określają zasady działalności łowieckiej w zakresie ochrony, hodowli i pozyskania zwierzyny. Gospodarka ta prowadzona jest w obwodach łowieckich, przez dzierżawców lub zarządców w oparciu o roczne plany łowieckie, sporządzone przez dzierżawców lub zarządców obwodów po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta  miasta) i zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. W obwodach nie wydzierżawionych ( Ośrodki Hodowli Zwierzyny ), roczne plany łowieckie zatwierdza  Dyrektor Regionalnej Dyrekcji PGL LP.

       Nadleśnictwo Leżajsk prowadzi nadzór nad gospodarka łowiecką na czternastu obwodach łowieckich w ośmiu kołach łowieckich:

1.    Koło Łowieckie „Dzik" Leżajsk

2.    Koło Łowieckie „Wydra" Dębno

3.    Koło Łowieckie „Kuropatwa" Żołynia

4.    Koło Łowieckie „Ryś" Łańcut

5.    Koło Łowieckie „Polana" Nowa Sarzyna

6.    Koło Łowieckie „Bażant" Przeworsk

7.    Koło Łowieckie „Diana" Łańcut

8.    Koło Łowieckie „Towarzystwo Myśliwych" Rzeszów 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONKURS PLASTYCZNY PT. „CZTERY ŻYWIOŁY W LASACH”

KONKURS PLASTYCZNY PT. „CZTERY ŻYWIOŁY W LASACH”

Instytut Badawczy Leśnictwa organizuje i zaprasza do udziału w Konkursie plastyczny pt. „Cztery żywioły w lasach”, w ramach realizacji projektu pt. “Zagrożenia ekosystemów leśnych – klęski i przeciwdziałanie”, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (szkoły podstawowe, klasy I–VIII), z podziałem na 4 grupy wiekowe.

Konkurs ma na celu zachęcenie uczniów do czynnego zainteresowania się tematyką ekologii lasu, skierowanie uwagi najmłodszych na zagrożenia związane z występowaniem niszczycielskich sił natury w lesie, spopularyzowanie wiedzy o naturalnych procesach zachodzących w ekosystemach leśnych oraz rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży.
W Konkursie mogą wziąć udział zarówno grupy zorganizowane (klasy, ogniska przedszkolne, koła plastyczne), jak i dzieci indywidualnie. Łączna pula nagród wynosi 6 000,00 zł – będą to sztalugi z podobraziami, farby i pędzle malarskie. Termin nadsyłania prac: 11 czerwca br.
Szczegóły dotyczące Regulaminu Konkursu oraz Formularz zgłoszeniowy dostępne są na witrynie projektu, w zakładce KONKURSY, pod adresem: https://www.zywiolywlasach.pl/konkursy/konkurs-plastyczny-kleski-ekologiczne-w-lasach/
 
Pokłosiem Konkursu będzie wystawa prac plastycznych w siedzibie IBL oraz kalendarz na 2022 r., złożony z 12 najciekawszych (zdaniem jury) prac. Kalendarz zostanie wydrukowany w nakładzie 1000 egzemplarzy i nieodpłatnie przesłany wszystkim uczestnikom Konkursu.
 Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Tekst: Magdalena Misiorowska