Ochrona lasu

Ochrona lasu jest i będzie jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki leśnej .

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

W Ośrodku Hodowli Głuszca rozpoczęły się toki.

W Ośrodku Hodowli Głuszca rozpoczęły się toki.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Głuszce z leżajskiej hodowli też ją czują, ponieważ rozpoczęły się toki- jeden z najpiękniejszych spektakli jaki, możemy podziwiać w świecie zwierząt.

         Toki to okres godowy u głuszców, który trwa od marca do maja. W czasie toków kogut przybiera postawę godową: rozkłada ogon (wachlarz), opuszcza skrzydła, stroszy brodę, wyciąga szyję do góry i zaczyna śpiewać. Pieśń głuszca trwa 7-9 sekund i składa się z 4 zwrotek ( klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie). W ciągu minuty może zaśpiewać ją kilka razy. Głuszce najczęściej tokują w godzinach wczesno rannych i przed zapadnięciem zmroku. Pozostałą część dnia poświęcają na żerowanie i odpoczynek.   

      W okresie godowym brwi samca (róże) nabierają intensywnego, czerwonego koloru. Pióra na klatce piersiowej połyskują metalicznymi, zielonymi i niebieskimi kolorami. Wszystko po to, aby jak najlepiej zaprezentować się przed kurami, a warto bo to one wybierają głównego tokownika. Głuszec jest gatunkiem poligamicznym - samiec może mieć kilka kur.

     W tym czasie kury obserwują i podziwiają wyczyny samców, kiedy przyjdzie odpowiednia pora wybiorą najlepszego koguta, który przekaże swoje geny przyszłemu pokoleniu.

     Dieta głuszców o tej porze roku jest bardziej urozmaicona. Chętnie zjadają pąki buka i „kotki” - kwiatostany wierzby. W pierwszej dekadzie kwietnia spodziewamy się pierwszych zniesień jaj głuszca.

Anna Bukowska