Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona Lasu

Ochrona lasu jest i będzie jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki leśnej .

       Podstawowym obiektem jej działalności jest ekosystem leśny, co oznacza, ze cele ochronne odnoszą się nie tylko do drzewostanu, lecz także do biotopu i całej biocenozy, a więc do wszystkich elementów składowych lasu (takich jak drzewostan, gleba, ściółka, runo, podszyt, fauna, flora i in.) .

       Głównymi celami ochrony ekosystemów leśnych są :

a)    zapewnienie ochrony wszystkich lasów, a szczególnie takich elementów ekosystemu leśnego, jak drzewostany, materia organiczna, czy rzadkie składniki biocenoz leśnych,

b)    godzenie gospodarczego rozwoju kraju z ochroną przyrody i wykorzystaniem zasobów leśnych,

c)    poprawa zdrowotności ekosystemów leśnych poprzez zwiększenie biologicznej odporności drzewostanów na działanie szkodotwórczych czynników biotycznych, abiotycznych i antropogenicznych,

d)    regulowanie intensywności użytkowania zasobów leśnych oraz funkcji ochronnych, społecznych i innych pełnionych przez las, tak aby czynności te nie mogły zagrozić trwałości lasów i nie wpływały negatywnie na stan drzewostanów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Przekazanie głuszców

Przekazanie głuszców

Ośrodek Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk przekazał w 2022 r. rekordową ilość 69 osobników głuszca do wsiedleń w Nadleśnictwach: Głęboki Bród, Ruszów, Janów Lubelski oraz Biłgoraj.

Nadleśnictwo Leżajsk wyhodowało w Ośrodku Hodowli Głuszca w Brzózie Królewskiej 75 młodych osobników głuszca, 69 zostało przekazanych do środowiska naturalnego w Puszczy Augustowskiej, Borach Dolnośląskich i Lasach Janowskich.

Obecnie głuszce znajdą się w bezpiecznych wolierach adaptacyjnych z których jesienią zostaną wsiedlone do środowiska naturalnego.

Sporz. Mariusz Rydzik