Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja

       Nadleśnictwo Leżajsk funkcjonuje na podstawie:

- Ustawy o lasach z dnia 28.09.1991r. (Dz.U. Nr 12, poz. 59 z późniejszymi zmianami),

- aktów wykonawczych do tej ustawy a w szczególności: Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe stanowiącego załącznik do Zarządzenia Nr 50 MOSZNiL z dnia 18.05.1994r.

- Rozporządzenia Rady Ministrrów z dnia 6.12.1994r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej w PGL LP (Dz.U. Nr 134, poz. 692 z późniejszymi zmianami).

   Nadleśnictwo jest samodzielna jednostka organizacyjną PGL LP nie posiadającą osobowości prawnej, reprezentującą Skarb Państwa w zakresie zarządzanego mienia. Podstawowymi obowiązkami Nadleśnictwa są:

- realizacja zadań gospodarczych w oparciu o plan urządzania lasu,

- gospodarka gruntami i innymi nieruchomościami,

- realizacja polityki gospodarczej Lasów Państwowych z uwzględnieniem funkcji ochronnych, środowiskowych, społecznych i gospodarczych.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zabiegi ochronne przeciw chrabąszczom w Nadleśnictwie Leżajsk

Zabiegi ochronne przeciw chrabąszczom w Nadleśnictwie Leżajsk

   14 kwietnia 2025 r. w siedzibie Nadleśnictwa Leżajsk odbyła się konferencja poświęcona planowanym na ten rok zabiegom ochronnym, mającym na celu ograniczenie szkód wyrządzanych przez chrabąszcze.

   Podczas spotkania omówiono problemy, z jakimi Nadleśnictwo zmaga się od wielu lat – głównie szkody powodowane przez pędraki chrabąszczy w środowisku rolniczym, sadowniczym i leśnym. Celem konferencji było zaprezentowanie aktualnej sytuacji oraz metod przeciwdziałania tym zagrożeniom.

   W wydarzeniu udział wzięli m.in. pszczelarze, samorządowcy, leśnicy, przedstawiciele instytucji i firm:
– Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa,
– firmy HORTINO Leżajsk Sp. z o.o.,
– Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Leżajsku,
– Domu Pomocy Społecznej w Piskorowicach–Mołyniach,
a także inni zaproszeni goście.

   Nadleśniczy Bogdan Tomaszewski przedstawił skalę uszkodzeń wywołanych przez chrabąszcze i ich larwy w ostatnich latach. Zaznaczył, że na terenie nadleśnictwa zidentyfikowano tzw. uporczywe pędraczyska – obszary, gdzie pędraki występują w zagęszczeniu zagrażającym trwałości lasu oraz utrudniającym prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej. Łączna powierzchnia tych terenów wynosi aż 2340 ha. Wspomniał również o dodatkowych szkodach wyrządzonych przez silne wiatry w ubiegłym roku, które stworzyły dogodne warunki do rozwoju pędraków.

   Głos zabrał również Jarosław Plata, Kierownik Zespołu Ochrony Lasu w Krakowie (PGL LP), który przedstawił prezentację pt. „Biologia, szkodliwość i ograniczanie liczebności chrabąszczy w podkarpackich lasach”. Omówił w niej biologię chrabąszczowatych, skalę ich występowania oraz metody zwalczania na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

   Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja, podczas której poruszano m.in. temat przebiegu rójki oraz możliwości ograniczania liczebności chrabąszczy także poza terenami Lasów Państwowych. Uczestnicy otrzymali szczegółowe odpowiedzi na wszystkie pytania.

   Informacje o planowanych zabiegach ochronnych będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej Nadleśnictwa Leżajsk.