Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zespół Lokalnej Współpracy

Zespół Lokalnej Współpracy

W dniu 28.01.2025 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Lokalnej Współpracy przy Nadleśnictwie Leżajsk.

Do Zespołów Lokalnej Współpracy (ZLW) przy Nadleśnictwie Leżajsk zostali zaproszeni przedstawiciele organizacji działających w regionie i reprezentujących bardzo różne zakresy i formy działalności zazębiające się z całym wachlarzem usług ekosystemowych świadczonych przez lasy.
W zespole znajdują się przedstawiciele samorządów, instytucji państwowych, organizacji zajmujących się ochroną przyrody, aktywnościami sportowymi i rekreacyjnymi oraz oświaty. W zespole znajdują się także przedstawiciele środowiska naukowego związanego z leśnictwem, przedstawiciele firm drzewnych współpracujących z nadleśnictwem oraz firm wykonujących usługi leśne.

Na pierwszym spotkaniu członkowie Zespołu Lokalnej Współpracy jednogłośnie wybrali Przewodniczącego oraz Zastępcę Zespołu Lokalnej Współpracy. Przewodniczącym ZLW został Pan Krzysztof Trębacz – Burmistrz Miasta Leżajsk, natomiast jego Zastępcą Pani Agnieszka Wyszyńska – Wójt Gminy Kuryłówka. Na posiedzeniu został odczytany „Regulamin funkcjonowania ZLW
w Nadleśnictwie” oraz omówiono sprawy bieżące dotyczące funkcjonowania ZLW.

Celem funkcjonowania ZLW jest określenie kierunków i sposobów zagospodarowania, ochrony udostępnienia lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie PGL LP Nadleśnictwa Leżajsk oraz opiniowanie propozycji ich lokalizacji.