Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk zlokalizowanych jest siedem Pomników przyrody

 

- istniejące 7 obiektów
- projektowane 1 obiekt
 
Pomniki przyrody istniejące
Na gruntach Nadleśnictwa Leżajsk znajduje się 7 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. Są to wyłącznie pomniki przyrody ożywionej obejmujące: 41 modrzewi polskich Larix decidua subsp. polonica, 29 buków zwyczajnych Fagus sylvatica oraz 1 dęba szypułkowego Quercus robur. Żaden z pomników nie został ujęty w Obwieszczeniu Woj. Podkarp. z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie wykazu aktów prawa miejscowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z dnia 31 marca 1999 r. Nr 5 poz. 100), w związku z czym obecnie żaden z nich formalnie nie jest objęty ochroną.
 
Pomniki przyrody projektowane
Do ochrony w formie pomników przyrody na terenie Nadleśnictwa zaproponowano jeden obiekt – aleję modrzewiową prowadzącą do pałacyku w Julinie, która składa się z 115 drzew: 109 modrzewi europejskich i 6 buków zwyczajnych. Najgrubsze drzewo liczy 338 cm obwodu. Aleja wpisana jest do Państwowego Rejestru Zabytków.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONKURS PLASTYCZNY PT. „CZTERY ŻYWIOŁY W LASACH”

KONKURS PLASTYCZNY PT. „CZTERY ŻYWIOŁY W LASACH”

Instytut Badawczy Leśnictwa organizuje i zaprasza do udziału w Konkursie plastyczny pt. „Cztery żywioły w lasach”, w ramach realizacji projektu pt. “Zagrożenia ekosystemów leśnych – klęski i przeciwdziałanie”, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (szkoły podstawowe, klasy I–VIII), z podziałem na 4 grupy wiekowe.

Konkurs ma na celu zachęcenie uczniów do czynnego zainteresowania się tematyką ekologii lasu, skierowanie uwagi najmłodszych na zagrożenia związane z występowaniem niszczycielskich sił natury w lesie, spopularyzowanie wiedzy o naturalnych procesach zachodzących w ekosystemach leśnych oraz rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży.
W Konkursie mogą wziąć udział zarówno grupy zorganizowane (klasy, ogniska przedszkolne, koła plastyczne), jak i dzieci indywidualnie. Łączna pula nagród wynosi 6 000,00 zł – będą to sztalugi z podobraziami, farby i pędzle malarskie. Termin nadsyłania prac: 11 czerwca br.
Szczegóły dotyczące Regulaminu Konkursu oraz Formularz zgłoszeniowy dostępne są na witrynie projektu, w zakładce KONKURSY, pod adresem: https://www.zywiolywlasach.pl/konkursy/konkurs-plastyczny-kleski-ekologiczne-w-lasach/
 
Pokłosiem Konkursu będzie wystawa prac plastycznych w siedzibie IBL oraz kalendarz na 2022 r., złożony z 12 najciekawszych (zdaniem jury) prac. Kalendarz zostanie wydrukowany w nakładzie 1000 egzemplarzy i nieodpłatnie przesłany wszystkim uczestnikom Konkursu.
 Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Tekst: Magdalena Misiorowska