Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk zlokalizowanych jest siedem Pomników przyrody

 

- istniejące 7 obiektów
- projektowane 1 obiekt
 
Pomniki przyrody istniejące
Na gruntach Nadleśnictwa Leżajsk znajduje się 7 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. Są to wyłącznie pomniki przyrody ożywionej obejmujące: 41 modrzewi polskich Larix decidua subsp. polonica, 29 buków zwyczajnych Fagus sylvatica oraz 1 dęba szypułkowego Quercus robur. Żaden z pomników nie został ujęty w Obwieszczeniu Woj. Podkarp. z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie wykazu aktów prawa miejscowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z dnia 31 marca 1999 r. Nr 5 poz. 100), w związku z czym obecnie żaden z nich formalnie nie jest objęty ochroną.
 
Pomniki przyrody projektowane
Do ochrony w formie pomników przyrody na terenie Nadleśnictwa zaproponowano jeden obiekt – aleję modrzewiową prowadzącą do pałacyku w Julinie, która składa się z 115 drzew: 109 modrzewi europejskich i 6 buków zwyczajnych. Najgrubsze drzewo liczy 338 cm obwodu. Aleja wpisana jest do Państwowego Rejestru Zabytków.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szacowanie szkód

Szacowanie szkód

W dniu 11.05.2018 r., w Sali Konferencyjnej przy Klasztorze Ojców Bernardynów, Nadleśnictwo Leżajsk zorganizowało szkolenie na temat nowelizacji prawa łowieckiego, dla Przedstawicieli Gmin, Sołectw, Kół Łowieckich, Izby Rolniczej.

W trakcie szkolenia omówiono zmiany w prawie łowieckim, w tym:

  • Procedurę szacowania szkód łowieckich,
  • Obowiązki szacujących szkody,
  • Procedurę odwoławczą,
  • Przedstawiono wzory druków do wykorzystania.

Po prezentacjach w trakcie dyskusji omówiono wątpliwości i problemy zgłaszane przez uczestników szkolenia.

Na stronie Lasów Państwowych zostanie zamieszczony skrócony przewodnik do szacowania szkód łowieckich. W trakcie przygotowywania jest podręcznik dla osób szacujących szkody łowieckie. Szczegółowe materiały z zakresu szacowania szkód łowieckich można pobrać na stronie internetowej pod adresem www.lasy.gov.pl w zakładce Leśnictwo Serwis Dla Profesjonalistów – „RUSZAJĄ SZKOLENIA Z ZAKRESU SZACOWANIA SZKÓD ŁOWIECKICH”.

Szkolenie przeprowadzili:

1.Zenon Szkamruk – Nadleśniczy

2.Mariusz Pelc – Zastępca Nadleśniczego

3.Mariusz Rydzik – Inżynier Nadzoru