Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk zlokalizowanych jest siedem Pomników przyrody

 

- istniejące 7 obiektów
- projektowane 1 obiekt
 
Pomniki przyrody istniejące
Na gruntach Nadleśnictwa Leżajsk znajduje się 7 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. Są to wyłącznie pomniki przyrody ożywionej obejmujące: 41 modrzewi polskich Larix decidua subsp. polonica, 29 buków zwyczajnych Fagus sylvatica oraz 1 dęba szypułkowego Quercus robur. Żaden z pomników nie został ujęty w Obwieszczeniu Woj. Podkarp. z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie wykazu aktów prawa miejscowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z dnia 31 marca 1999 r. Nr 5 poz. 100), w związku z czym obecnie żaden z nich formalnie nie jest objęty ochroną.
 
Pomniki przyrody projektowane
Do ochrony w formie pomników przyrody na terenie Nadleśnictwa zaproponowano jeden obiekt – aleję modrzewiową prowadzącą do pałacyku w Julinie, która składa się z 115 drzew: 109 modrzewi europejskich i 6 buków zwyczajnych. Najgrubsze drzewo liczy 338 cm obwodu. Aleja wpisana jest do Państwowego Rejestru Zabytków.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szlak spacerowy Kobyle Góry

Szlak spacerowy Kobyle Góry

Mierzy 4,5 km długości i biegnie przez północną część naszej Gminy. Szlak Spacerowy „Kobyle Góry” ma swój początek w Sarzynie przy zjeździe z krajowej drogi nr 77 a kończy w tarnogórskich lasach przy pomniku Powstańców Styczniowych

Staraniem gminnego samorządu z burmistrzem Andrzejem Rychlem na czele ta popularna trasa spacerowa pod koniec br. została wyposażona w kolejne tablice informacyjne, ustawione na szlaku z myślą o turystach.

Nie tylko przyjezdni, ale też mieszkańcy naszej gminy chwalą sobie ten uroczy zakątek. Burmistrzowi, dyrektorowi jego biura i nadleśniczemu Nadleśnictwa Leżajsk towarzyszyły dzisiaj Panie z nowosarzyńskiego Klubu Seniora, które po raz kolejny aktywnie spędzały tu czas.