Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk zlokalizowanych jest siedem Pomników przyrody

 

- istniejące 7 obiektów
- projektowane 1 obiekt
 
Pomniki przyrody istniejące
Na gruntach Nadleśnictwa Leżajsk znajduje się 7 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. Są to wyłącznie pomniki przyrody ożywionej obejmujące: 41 modrzewi polskich Larix decidua subsp. polonica, 29 buków zwyczajnych Fagus sylvatica oraz 1 dęba szypułkowego Quercus robur. Żaden z pomników nie został ujęty w Obwieszczeniu Woj. Podkarp. z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie wykazu aktów prawa miejscowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z dnia 31 marca 1999 r. Nr 5 poz. 100), w związku z czym obecnie żaden z nich formalnie nie jest objęty ochroną.
 
Pomniki przyrody projektowane
Do ochrony w formie pomników przyrody na terenie Nadleśnictwa zaproponowano jeden obiekt – aleję modrzewiową prowadzącą do pałacyku w Julinie, która składa się z 115 drzew: 109 modrzewi europejskich i 6 buków zwyczajnych. Najgrubsze drzewo liczy 338 cm obwodu. Aleja wpisana jest do Państwowego Rejestru Zabytków.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zajęcia edukacyjne i sadzenie lasu z pracownikami Grupy Żywiec Browar w Leżajsku

Zajęcia edukacyjne i sadzenie lasu z pracownikami Grupy Żywiec Browar w Leżajsku

W dniu 22.10.2021r. w Nadleśnictwie Leżajsk przeprowadzona została akcja sadzenia lasu. Akcję przy współpracy z Nadleśnictwem przeprowadziła Grupa Żywiec Browar w Leżajsku.

Nadleśnictwo Leżajsk od lat współpracuje z Grupą Żywiec Browar w Leżajsku w ramach szeroko rozumianych działań prośrodowiskowych polegających m.in. na sadzeniu lasu, sprzątaniu lasu oraz działaniach z zakresu edukacji leśnej.

Pracownicy Grupy Żywiec Browar w Leżajsku na czele z Panem Dyrektorem - Krzysztofem Żyrek aktywnie uczestniczyli w sadzeniu lasu w Leśnictwie Brzóza. Posadzono modrzewia z zakrytym systemem korzeniowym. Drzewa wydatnie przyczyniają się do pochłaniania CO2 oraz spowolnienia postępujących zmian klimatycznych.

Po zakończonym sadzeniu pracownicy pojechali na zajęcia edukacyjne w Ośrodku Hodowli Głuszca w Brzózie Królewskiej. Tam dowiedzieli się jak hoduje się tego pięknego i rzadkiego kuraka leśnego. Pan Tomasz Steliga opisał biologię gatunku i historię ośrodka oraz opowiedział o działaniach zmierzających do odbudowy populacji głuszca w naszych lasach.