Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

 

 

 

 

Nadleśnictwo Leżajsk wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1600 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Leżajsk strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

[mapa]

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej).


Zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link]  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa.  Prośbę wyślij na adres: lezajsk@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Formularz zgłoszeniowy zamieszczony jest poniżej.

Obszar programu „Zanocuj w lesie” oraz telefony kontaktowe do Leśniczych :
Leśnictwo Czarna oddz. 199 - 212 ; Leśniczy Edward Dziadosz – tel. 600 949 116 
Leśnictwo Korniaktów oddz. 123 – 127, 133 – 136, 142 – 145, 154 – 155 ; Leśniczy Janusz Sobuś – tel. 600 948 910
Leśnictwo Brzyska Wola oddz. 92, 96 – 98 ; Leśniczy Stanisław Kotulski – tel. 600 958 175
Leśnictwo Marynin oddz. 176 – 179, 183 – 186, 191 – 194, 200 – 203 ; Leśniczy Mariusz Pelc – tel. 668 110 648
Leśnictwo Jelna oddz. oddz. 93, 95A, 95 – 96, 98 – 99, 121 – 123 ; Leśniczy Tomasz Superson – tel. 668 110 686
Leśnictwo Brzóza oddz. 248 – 250, 260 – 263, 273, 309 – 312, 320 – 324 ; Leśniczy Stanisław Bukowski – tel. 600 963 743
 

Ze względów bezpieczeństwa lub potrzeby udzielenia pilnej pomocy zalecane jest poinformowanie Nadleśnictwa, na adres e-mail: lezajsk@krosno.lasy.gov.pl o każdym przypadku nocowania.

Podaj następujące dane:

imię i nazwisko zgłaszającego,

telefon kontaktowy,

mail kontaktowy,

liczbę nocy (daty),

liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

W pobliżu obszaru znajdują się rezerwaty przyrody. Przypominamy, że poruszanie się po nich poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i grozi grzywną.

Koordynatorem programu w nadleśnictwie jest pracownik ds. Ochrony Lau, Ochrony Przyrody, Edukacji i Turystyki, tel. 17 240 52 04 (preferowany kontakt mailowy: lezajsk@krosno.lasy.gov.pl)

Ankieta dla użytkowników programu "Zanocuj w lesie"

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Sportowa Natura” - odsłona 2023

„Sportowa Natura” - odsłona 2023

7 marca wystartowała kolejna edycja konkursu „Sportowa Natura”. Lasy Państwowe łącza siły z klubami sportowymi i wspólnie zachęcają do aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Najciekawsze pomysły będą nagrodzone kwotą do 10 tys. zł.

 

Konkurs „Sportowa Natura” to doskonała okazja, by odkryć na nowo okoliczne kompleksy leśne, doceniając ich liczne walory. Nie od dziś wiadomo, że las to wymarzona przestrzeń do uprawiania sportu i aktywnego odpoczynku. A w lasy pokrywają niemal 1/3 powierzchni, większość z nich to lasy publiczne, dostępne dla każdego, co w innych krajach nie jest to wcale oczywiste. Warto skorzystać z możliwości, jakie stwarzają i pamiętać, że z każdego miejsca Polski można dotrzeć do lasu w mniej niż godzinę!

Realizując zadania wynikające ze społecznej funkcji lasu i udostępniania społeczeństwu tych terenów, Lasy Państwowe zdecydowały się na kontynuowanie programu także w 2023 roku. Jak podkreśla Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych: Poprzednia edycja konkursu okazała się wielkim sukcesem. Aktywizowaliśmy społeczności lokalne, seniorów, dzieci, młodzież, promując jednocześnie okoliczne lasy. Łącznie zgłoszono 1800 wniosków, wśród których komisja konkursowa zarekomendowała do realizacji łącznie blisko pół tysiąca lokalnych przedsięwzięć, projektów i wydarzeń. Taki rozmach organizacyjny utwierdził nas w przekonaniu, jak bardzo potrzebny jest to program.

Wydarzenia proponowane w poprzednim roku miały bardzo zróżnicowany charakter - od treningów tanecznych, łyżwiarskich, biegów przełajowych, przez zawody w jeździe konnej, łucznictwie, leśne podchody, rodzinne pikniki, wyścigi rowerowe, kończąc na dofinansowaniu obozów sportowych. Bardzo często aktywność na świeżym powietrzu była łączona z edukacją przyrodniczo-leśną uczestników.

Spektrum aktywności jest niczym nieograniczone i zależy tylko i wyłącznie od pomysłowości osób składających wnioski.

             Polskie lasy to doskonałe miejsce do uprawiania wszelkich form aktywności fizycznej – od zwykłych spacerów po sporty wyczynowe. Kluby sportowe to zaś zagłębie profesjonalistów, których pasją jest zdrowy tryb życia. Jeśli połączymy siły, to nic nas nie zatrzyma w zachęcaniu Polaków do sportu – przekonuje Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

W tym roku zgłoszenia odbywają się wyłącznie drogą internetową przez formularz-on-line, dostępny ze strony internetowej www.cilp.lasy.gov.pl Zgłoszenia można składać od 7 marca do 30 września 2023 roku.

Aby wziąć udział w konkursie, klub powinien zaproponować projekt akcji lub wydarzenie, które propaguje aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu, najlepiej w otoczeniu przyrody. Katalog działań promocyjnych ma charakter otwarty. Przykładowa tematyka obejmuje: promocję obcowania z naturą, aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu lasów, edukacji leśnej i przyrodniczej, a także korzystanie z produktów lasu. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł na realizację pomysłów o najszerszym zasięgu promocyjnym.