Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

 

 

 

 

Nadleśnictwo Leżajsk wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1600 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Leżajsk strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

[mapa]

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej).


Zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link]  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa.  Prośbę wyślij na adres: lezajsk@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Formularz zgłoszeniowy zamieszczony jest poniżej.

Obszar programu „Zanocuj w lesie” oraz telefony kontaktowe do Leśniczych :
Leśnictwo Czarna oddz. 199 - 212 ; Leśniczy Edward Dziadosz – tel. 600 949 116 
Leśnictwo Korniaktów oddz. 123 – 127, 133 – 136, 142 – 145, 154 – 155 ; Leśniczy Janusz Sobuś – tel. 600 948 910
Leśnictwo Brzyska Wola oddz. 92, 96 – 98 ; Leśniczy Stanisław Kotulski – tel. 600 958 175
Leśnictwo Marynin oddz. 176 – 179, 183 – 186, 191 – 194, 200 – 203 ; Leśniczy Mariusz Pelc – tel. 668 110 648
Leśnictwo Jelna oddz. oddz. 93, 95A, 95 – 96, 98 – 99, 121 – 123 ; Leśniczy Tomasz Superson – tel. 668 110 686
Leśnictwo Brzóza oddz. 248 – 250, 260 – 263, 273, 309 – 312, 320 – 324 ; Leśniczy Stanisław Bukowski – tel. 600 963 743
 

Ze względów bezpieczeństwa lub potrzeby udzielenia pilnej pomocy zalecane jest poinformowanie Nadleśnictwa, na adres e-mail: lezajsk@krosno.lasy.gov.pl o każdym przypadku nocowania.

Podaj następujące dane:

imię i nazwisko zgłaszającego,

telefon kontaktowy,

mail kontaktowy,

liczbę nocy (daty),

liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

W pobliżu obszaru znajdują się rezerwaty przyrody. Przypominamy, że poruszanie się po nich poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i grozi grzywną.

Koordynatorem programu w nadleśnictwie jest pracownik ds. Ochrony Lau, Ochrony Przyrody, Edukacji i Turystyki, tel. 17 240 52 04 (preferowany kontakt mailowy: lezajsk@krosno.lasy.gov.pl)

Ankieta dla użytkowników programu "Zanocuj w lesie"

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Goście z Puszczy Knyszyńskiej

Goście z Puszczy Knyszyńskiej

Leśnicy z Puszczy Knyszyńskiej , Nadleśnictwa Żednia , RDLP Białystok mimo niesprzyjającej pogody w dniu 24.08.2021 roku -w licznej 30-sto osobowej grupie- odwiedzili lasy Nadleśnictwa Leżajsk.

W ramach przyjacielskiej wizyty i pomimo trudnych warunków terenowych, zrealizowano zaplanowany program wizyty zawodowej. W biurze nadleśnictwa Leżajsk zapoznano Gości z ogólną charakterystyką nadleśnictwa oraz zaakcentowano najważniejsze problemy, z którymi „boryka” się nadleśnictwo od wielu lat, w tym zagrożeniem pożarowym, presją społeczeństwa na tereny leśne, zaśmiecanie terenów leśnych, intensywnie wydzielającym się posuszem „pokornikowym” oraz szkodami od pędraków chrabąszcza.

Zaprezentowano funkcjonowanie „Systemu monitoringu wizyjnego ochrony lasów przed pożarami”.  System został w znacznej części sfinansowany ze środków zewnętrznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w kwocie 2,7 mln. zł, całkowity koszt zamkną się kwotą 3,8 mln. zł. System funkcjonuje od 2020 roku i gruntownie poprawił „bezpieczeństwo” lasów nadleśnictw oraz lasów innych własności. Usprawnił szybkie wykrywanie pożarów i przeprowadzenie sprawnej akcji gaśniczej przez jednostki Straży Pożarnej. Zaprezentowano Gościom „Centrum  Obserwacyjne oraz pracę obserwatorów.

Następnie Przedstawiono Nasza działalność związaną z gospodarką wodną w lasach, a w szczególności w ramach Małej Retencji Nizinnej II, a w terenie uczestnikom wyjazdu zaprezentowano odbudowane zbiorniki wodne (dawne stawy hodowlane Ordynacji Potockich) w Leśnictwie Brzóza , Uroczysko „Kudłacz”. W bezpośrednim sąsiedztwie stawów, leśnicy z Żedni podziwiali piękną drewnianą kapliczkę z unikatowym witrażem Matki Boskiej Ostrobramskiej, wybudowanej w 1923 roku przez  Ordynata Łańcuckiego w miejscu, gdzie na polowaniu w 1922 roku została ranna Julia Zamoyska.

Dalsza część programu realizowana była na terenie Ośrodka Hodowli Głuszca. Leśniczy Ośrodka Hodowli Głuszca  Anna Bukowska przedstawiła Gościom historię powstania i funkcjonowanie Ośrodka od 1992 roku do chwili obecnej. Wramach prowadzonej hodowli młode głuszce są wsiedlane w Puszczy Solskiej tj. w Nadleśnictwach: Biłgoraj, Janów Lubelski, Puszczy Augustowskiej Nadleśnictwo Głęboki oraz Borach Dolnośląskich – Nadleśnictwo Ruszów. Następnie w małych 10-cio osobowych grupach zwiedzano woliery hodowlane i zaplecze gospodarcze.

Po posiłku leśnicy z Nadleśnictwa Żednia realizowali program kulturowy zwiedzając Bazylikę Leżajską pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia i wysłuchali przepięknego koncertu organowego , wykonanego na zabytkowych organach Następnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Potockich w Łańcucie. Oranżerii i Powozowni

W godzinach wieczornych na wspólnym spotkaniu- już w „podgrupach” pracownicy nadleśnictw  dyskutowali i wymieniali uwagi na temat pracy zawodowej, lokalnych problemów, specyfiki regionów oraz dzielono się swoimi doświadczeniami.

Zenon Szkamruk