Wydawca treści Wydawca treści

Sprzedaż sadzonek

Sprzedaż sadzonek

Materiały do pobrania


Sprzedaż drewna

Cennik detaliczny 2024 rok.

Materiały do pobrania


Sprzedaż choinek

SPRZEDAŻ CHOINEK

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia,

Nadleśnictwo Leżajsk oferuję do sprzedaży choinki świąteczne.

 

Sprzedaż drzewek odbywać się będzie od 11.12.2023 r. do 23.12.2023r.

Główna sprzedaż prowadzona będzie przy budynku biura nadleśnictwa.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 16.00.

Sobota 16.12.2023 r. w godz. od 8:00 do 14:00

Sobota 23.12.2023 r. w godz. od 8:00 do 12:00

 

W ofercie mamy drzewka świerkowe, jodłowe

choinki doniczkowe oraz stroisz.

Serdecznie zapraszamy! 

Materiały do pobrania


NUMERY KONT BANKOWYCH

BOŚ: 10 1540 1131 2029 6228 5609 0001

BGŻ: 24 2030 0045 1110 0000 0221 1370


Reklamacje

Zasady rozpatrywania reklamacji drewna


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Światowy Dzień Drwala

Światowy Dzień Drwala

Data 12 listopada pojawia się w kalendarzach jako Światowy Dzień Drwala. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele do rozwoju cywilizacyjnego ludzkości wnieśli i wnoszą drwale. Niegdyś pracowali piłami ręcznymi, siekierami i toporami, dziś ich głównym narzędziem pozostaje pilarka spalinowa.

O pracy tych leśnych ludzi napisano wiele książek, zrealizowano filmy. Sugestywny opis pracy huculskich drwali z Czarnohory znajdujemy w Vincenzowej „Na wysokiej połoninie”. Tę tematykę w różnych kontekstach porusza też „Siekierezada” Edwarda Stachury czy „Rozmowy przy wycinaniu lasu” Stanisława Tyma. Warto przypomnieć, że jako drwal pracował niegdyś Abraham Lincoln, jeden z najsłynniejszych prezydentów USA, ponoć właśnie w lesie, „rozmawiając z drzewami” szlifował swe umiejętności wielkiego oratora. 

W Ameryce czy w Europie zachodniej spotkać można pomniki słynnych drwali. Są i w Polsce - najładniejszy i jednocześnie podwójny pomnik, ma Jaworzno, swą nazwę zawdzięczające właśnie drwalom. Na jednym z rond dojazdowych do centrum uwagę zwraca potężna figura rębacza z siekierą na plecach, zmierzającego do rynku, gdzie oczekuje go kolega. Dwaj drwale znajdują się też w herbie Jaworzna. Z kolei w śląskich Żędowicach można zobaczyć drewnianą statuę drwala, a przedstawiciel tego zawodu widnieje też na historycznej pieczęci tej miejscowości.

Swego rodzaju pomnikiem jest Jaskinia Drwali, zwana też Słowiańską, położona na stokach Kilanowskiej Góry nad Duklą. Odkryta w 2003 roku, jest najdłuższą znaną jaskinią Beskidu Niskiego i szóstą co do długości w całych polskich Karpatach fliszowych. Długość jej ciasnych korytarzy przekracza 600 metrów, zaś deniwelacja sięga 24 metrów.

Dziś drwale zajmują się wykonawstwem wszelkich prac leśnych, nie tylko z zakresu pozyskania drewna; sadzą las, zbierają nasiona, pracują szkółkach leśnych, pielęgnują leśne uprawy.

Co roku organizowane są zawody drwali na różnych szczeblach. W Bieszczadach odbywają się one podczas Dnia Żubra i w czasie targów AgroBieszczady. Z kolei rywalizację regionalną co roku przeprowadza Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa, wyłaniając reprezentantów na krajowe zawody.

Wszystkim drwalom, w dniu ich święta, serdeczne życzenia – Darz Bór!

Tekst: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie