Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Poszukiwania padłych dzików

Poszukiwania padłych dzików

    W związku z potwierdzeniem czterech ognisk ASF u dzików w 2025 roku w powiecie niżańskim oraz wysokim zagrożeniem pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej, podjęto działania mające na celu monitorowanie i kontrolowanie rozprzestrzeniania się choroby. Pracownicy Nadleśnictwa Leżajsk, we współpracy z Inspekcją Weterynaryjną, przeprowadzili poszukiwania padłych dzików na obszarze objętym ograniczeniami I i II. W celu skuteczniejszego przeprowadzenia tych poszukiwań, wykorzystano nowoczesne technologie, w tym bezzałogowe statki powietrzne (drony), które umożliwiły dokładne zbadanie terenów w trudno dostępnych miejscach.

    Tego rodzaju działania są kluczowe w walce z ASF, ponieważ szybkie wykrycie padłych dzików pozwala na szybsze podejmowanie decyzji o dalszym ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa oraz wprowadzeniu odpowiednich środków zapobiegawczych.