Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

 

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Leżajsk prowadzona jest na podstawie planu urządzenia lasu, sporządzonego na lata 2022-2031.

Obowiązujący Plan został zatwierdzony przez Ministra Środowiska, pismem DLŁ-WGL.8100.38.2022.LP z dnia 29 sierpnia 2022 roku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lęgi w Ośrodku Hodowli Głuszca

Lęgi w Ośrodku Hodowli Głuszca

W tym roku odchowaliśmy 67 młodych głuszców. W niedługim czasie głuszce z naszego ośrodka wzmocnią naturalne ostoje tego pięknego ptaka w polskich lasach.

U głuszców wysiadywaniem i opieką nad pisklętami zajmują się wyłącznie kury. Głuszyce budują gniazda na ziemi w osłoniętych miejscach trawami i gałęziami. Kury znoszą jajka do wypełnienia gniazda 8-12 jaj. Inkubacja trwa 26-28 dni. Średnia waga jajek wynosi około 51g. Głuszec jest typowym zagniazdownikiem, po wykluciu piskląt kura opuszcza gniazdo i już do niego nie wraca. Waga piskląt po wykluciu wynosi 35-46g. Po tygodniu pisklęta umieją już podlatywać, a ośmiotygodniowe ptaki osiągają rozmiary dorosłej kury.

Młode głuszce mają wilczy apetyt i bardzo szybko rosną. Chętnie zjadają małe owady, pajęczaki, a także igliwie modrzewia i świerka, liście buka, wierzby i maliny, owoce borówki czarnej. W OHG młode ptaki karmione są 2 razy dziennie sałatką, która składa się z drobno posiekanej pokrzywy, krwawnika marchewki i twarogu.