Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

 

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Leżajsk prowadzona jest na podstawie planu urządzenia lasu, sporządzonego na lata 2022-2031.

Obowiązujący Plan został zatwierdzony przez Ministra Środowiska, pismem DLŁ-WGL.8100.38.2022.LP z dnia 29 sierpnia 2022 roku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Praktyczne szkolenia dla drwali w Nadleśnictwie Leżajsk

Praktyczne szkolenia dla drwali w Nadleśnictwie Leżajsk

W dniu 30.07.2021 r. na terenie Leśnictwa Potok w formie zawodów odbyło się praktyczne szkolenie dla Zakładów Usług Leśnych z zakresu przestrzegania przepisów BHP podczas pozyskania drewna w lesie.

W szkoleniu wzięło udział 13 pilarzy, którzy pokazywali swe umiejętności w 4 dziedzinach:
1. Ścinka drzew
2. Przygotowanie pilarki do pracy
3. Złożona przerzynka kłód
4. Dokładność przerzynki

Nad prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem zmagań, konkurencji oraz dokonywaniem pomiarów czuwał zespół oceniający złożony z pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa Leżajsk, którzy mierzyli i oceniali wykonywane czynności.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktów okazało się że najlepszym uczestnikiem został Pan Marcin Staroń reprezentujący Zakładu Usług Leśnych S&P Janda. Drugie miejsce na podium przypadło dla Pana Seweryna Sroczyk właściciela firma Konar, oraz trzecie miejsce wywalczył Pan Piotr Ważny reprezentujący firmę Usługi Leśne Roman Pelc.

Praktyczne szkolenia mają na celu nie tylko wykazanie się  umiejętnością pracy pilarką, dobrą zabawą i rywalizacją, ale przede wszystkim jest to doskonała okazja do podnoszenia umiejętności i kwalifikacji drwali - operatorów pilarek spalinowych. Szkolenie ma na celu, zapoznać uczestników  z bezpiecznymi i wydajnymi metodami pracy, podniesieniem rangi zawodu drwala, zapoznanie usługobiorców wykonujących prace w lesie z nowymi trendami w zakresie wyposażenia, narzędzi pomocniczych itd. oraz integracją Firm świadczących usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Leżajsk.

Sponsorzy :
1. Nadleśnictwo Leżajsk
2. STIHL Żołynia
3. AS-SERWIS – Tomasz Gronowicz
4. Usługi Leśne Łukasz Pelc 
5. Zakłady Usług Leśnych
6. ZOL Tarnobrzeg