Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

 

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Leżajsk prowadzona jest na podstawie planu urządzenia lasu, sporządzonego na lata 2022-2031.

Obowiązujący Plan został zatwierdzony przez Ministra Środowiska, pismem DLŁ-WGL.8100.38.2022.LP z dnia 29 sierpnia 2022 roku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rozpoczęły się toki głuszców w Ośrodku Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk

Rozpoczęły się toki głuszców w Ośrodku Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk

Okres toków to czas od marca do maja.

       Samiec w tym okresie rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę i stroszy skrzydła, wydaje odgłos składający się z czterech części: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie, podczas ostatniej fazy głuchnie, stąd nazwa głuszec.

       W hodowli kury wybierają najpiękniejszego koguta poprzez małe przejścia między boksami, koguty natomiast są odizolowane od siebie aby nie dochodziło do walk. Dobór samca przez kury jest kontrolowany, aby nie dochodziło do zawężenia puli genetycznej, co może powodować chów wsobny i deformacje morfologiczne.

       W bieżącym roku powstanie stado podstawowe linii z Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich, utworzone będzie z potomstwa koguta i kury - ptaków przekazanych z Nadleśnictwa Janów Lubelski ze środowiska naturalnego. Ptaki te w środowisku naturalnym cechowały się nietypowym behawiorem – były niepłochliwe, co mogło doprowadzić do ich śmierci.

       W Lasach Państwowych są prowadzone trzy ośrodki hodowli głuszca w Nadleśnictwach Wisła, Leżajsk i Głęboki Bród.

       Hodowla wolierowa głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk jest prowadzona od 1994 r., obecnie stado podstawowe składa się z 15 kur i 8 kogutów w latach 2013 – 2016 do środowiska leśnego na teren Lasów Państwowych wsiedlonych zostało 78 ptaków.

       W roku 2017 planuje się odchować 60 szt. ptaków – około 50 szt. z przeznaczeniem do wsiedleń, pozostałe ptaki wejdą w skład stad hodowlanych.