Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

 

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Leżajsk prowadzona jest na podstawie planu urządzenia lasu, sporządzonego na lata 2022-2031.

Obowiązujący Plan został zatwierdzony przez Ministra Środowiska, pismem DLŁ-WGL.8100.38.2022.LP z dnia 29 sierpnia 2022 roku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Święto Drzewa

Święto Drzewa

W dniu 10 październik obchodzimy „Święto Drzewa”. Z tej okazji chcieliśmy przybliżyć Wam kilka drzew rosnących na terenie Nadleśnictwa Leżajsk. Poniżej opisane gatunki drzew to pomniki przyrody, uważamy ze zasługują na uznanie, dlatego zachęcamy do przeczytania.

Buk „Hubert”

Niezwykle piękny drzewostan rezerwatu „Las Klasztorny” w Leśnictwie Jelna tworzy ponad dwustoletni starodrzew sosnowo-bukowo-jodłowy. Pośród sędziwych jodeł i buków uwagę przyciąga potężny, wyróżniający się na tle innych drzew, piękny buk (Fagus sylvatica), zwany  – „Hubert”. Wiekowy staruszek „Hubert” jest pomnikiem przyrody i liczy ponad 300 lat. Jego stan zdrowotny jest dobry i miejmy nadzieję, że pożyje jeszcze wiele lat, może nawet wieków wspomagając nas swoją produkcją tlenu. Najwyraźniej siedlisko oraz sąsiedzi odpowiadają naszemu bukowi i w Lesie Klasztornym czuję się bardzo dobrze. Obwód pnia pomnika przyrody wynosi 403 cm. Aby objąć drzewo potrzebujemy, aż trzy dorosłe osoby. „Hubert” osiągnął wysokość 37 metrów. Pień ma smukły, natomiast koronę rozłożystą. Pomnik - buk przetrwał wiele, pewnie jeśli tylko by mógł opowiedziałby co dokuczało mu przed ostatnie 300 lat. My możemy tylko domyślać się, że były to susze, burze, wichury, ulewy, zmiany klimatu, szkodniki drzew, a może i ludzie.. Jednak jego okazałość wzbudza zachwyt, a wiek - szacunek. „Hubertowi” życzymy, aby przetrwał przez kolejne wieki!

Klon „Roman”

Oddalony o kilka kilometrów od sędziwego buka, w Leśnictwie Marynin rośnie potężny klon jawor (Acer pseudoplatanus) o nazwie „Klon Roman”. Nie znamy wieku „Romana”, jednak możemy przypuszczać, że przeżył już kilka pokoleń. Obwód naszego klona liczy 462 cm, mierząc na wysokości 130 cm. Swoimi potężnymi rozmiarami, przyciąga wzrok każdego, ponieważ inne klony posiadają pierśnicę maksymalnie do 200 cm. Pień, tak jak w przypadku tego gatunku drzew pokryty jest łuszczącą się płatami korą, szaro-brązową. Liście ma 3 lub 5-klapowe (częściej), o długości nawet do 16 cm, bardziej sine od spodu. Obecnie, w okresie jesiennym zmieniają kolor z zielonego na pomarańczowy lub żółty. W roku 2017 klon Roman został ustanowiony pomnikiem przyrody. Klon wzbudza zachwyt odwiedzających leśniczówkę w Leśnictwie Marynin, ponieważ rośnie tuż przy bramie wjazdowej. Stan zdrowotny opisywanego klona jest dobry i miejmy nadzieję będzie ozdobą Leśnictwa Marynin jeszcze przez kolejne lata.

Lipa „Kudłacz”

Nad Uroczyskiem Kudłacz, naprzeciw już nieistniejącej gajówki, rośnie niezwykła lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.). Drzewo, choć jedno posiada dwa pnie.  Siostrzana lipa osiąga wiek ponad 100 lat. Obwód pni na wysokości 130 cm wynosi: lewy – 340 cm, prawy pień 370 cm, wysokość drzewa natomiast 33 m i 32 m. Piękna, o potężnych rozmiarach lipa ustanowiona jest pomnikiem przyrody i nazywana  Lipą Kudłacz. Rośnie w uroczym miejscu, nad stawami, w Leśnictwie Brzóza.  Swoją niezwykłością wzbogaca krajobraz uroczyska.