Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

 

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Leżajsk prowadzona jest na podstawie planu urządzenia lasu, sporządzonego na lata 2022-2031.

Obowiązujący Plan został zatwierdzony przez Ministra Środowiska, pismem DLŁ-WGL.8100.38.2022.LP z dnia 29 sierpnia 2022 roku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wizyta pracowników BULiGL Lublin w Ośrodku Hodowli Głuszca

Wizyta pracowników BULiGL Lublin w Ośrodku Hodowli Głuszca

W dniu 4.04.2022 r. w Nadleśnictwie Leżajsk odbyła się wizyta pracowników Biura Urządzania Lasu oddział w Lublinie, w trakcie warsztatów szkoleniowych goście zapoznali się z hodowlą głuszców w Ośrodku Hodowli Głuszca w Brzózie Królewskiej oraz zwiedzili nowy budynek edukacyjny z wolierą pokazową głuszca i cietrzewia.

Kolejnym punktem wizyty był kompleks czterech plantacji nasiennych, gdzie uczestnicy wyjazdu zapoznali się z selekcją i nasiennictwem prowadzonym przez Nadleśnictwo Leżajsk.

W ramach tego wyjazdu leśnicy z BULIGL zwiedzili Leśnictwo Szkółkarskie Wydrze - gdzie zapoznali się z produkcją kontenerową sosny i modrzewia, sposobem ochrony buka przed przymrozkami na kwaterach produkcyjnych oraz metodą przechowywania sadzonek w lodowni.

W pobliżu w/w obiektów zwiedzono Pałac Myśliwski Julin, który jest obiektem zbudowanym przez II ordynata łańcuckiego – Alfreda Potockiego, gośćmi w pałacu bywali m.in.: książę Stanisław Radziwiłł, arcyksiążę Rudolf, czy arcyksiążę Franciszek Ferdynand. W latach dwudziestych XX wieku Julin został rozbudowany, a na otaczających go polanach pojawiły się pola golfowe i korty tenisowe. Do zespołu doprowadzona została sieć wodociągowa oraz elektryczność.

Sporz. Mariusz Rydzik

Fot. Sławomir Kuśnierz