Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

 

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Leżajsk prowadzona jest na podstawie planu urządzenia lasu, sporządzonego na lata 2022-2031.

Obowiązujący Plan został zatwierdzony przez Ministra Środowiska, pismem DLŁ-WGL.8100.38.2022.LP z dnia 29 sierpnia 2022 roku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zespół Lokalnej Współpracy

Zespół Lokalnej Współpracy

 

  

W dniu 28.01.2025 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Lokalnej Współpracy przy Nadleśnictwie Leżajsk.

Do Zespołów Lokalnej Współpracy (ZLW) przy Nadleśnictwie Leżajsk zostali zaproszeni przedstawiciele organizacji działających w regionie i reprezentujących bardzo różne zakresy i formy działalności zazębiające się z całym wachlarzem usług ekosystemowych świadczonych przez lasy.
W zespole znajdują się przedstawiciele samorządów, instytucji państwowych, organizacji zajmujących się ochroną przyrody, aktywnościami sportowymi i rekreacyjnymi oraz oświaty. W zespole znajdują się także przedstawiciele środowiska naukowego związanego z leśnictwem, przedstawiciele firm drzewnych współpracujących z nadleśnictwem oraz firm wykonujących usługi leśne.

Na pierwszym spotkaniu członkowie Zespołu Lokalnej Współpracy jednogłośnie wybrali Przewodniczącego oraz Zastępcę Zespołu Lokalnej Współpracy. Przewodniczącym ZLW został Pan Krzysztof Trębacz – Burmistrz Miasta Leżajsk, natomiast jego Zastępcą Pani Agnieszka Wyszyńska – Wójt Gminy Kuryłówka. Na posiedzeniu został odczytany „Regulamin funkcjonowania ZLW
w Nadleśnictwie” oraz omówiono sprawy bieżące dotyczące funkcjonowania ZLW.

Celem funkcjonowania ZLW jest określenie kierunków i sposobów zagospodarowania, ochrony udostępnienia lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie PGL LP Nadleśnictwa Leżajsk oraz opiniowanie propozycji ich lokalizacji.