Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Delegacja z Ukrainy

Delegacja z Ukrainy

W dniu 25.04.2017r w Nadleśnictwie Leżajsk przebywała pięcioosobowa delegacja pracowników Parku Narodowego „Sokoliwskie Beskidy".

Celem wizyty leśników z Ukrainy było zapoznanie się z hodowlą Głuszca prowadzoną w Nadleśnictwie Leżajsk w Ośrodku Hodowli Głuszca.

Po przywitaniu gości w biurze Nadleśnictwa Leżajsk, zaprezentowano krótka informację o Nadleśnictwie i Ośrodku Hodowli Głuszca.

Następnie na terenie Ośrodka Hodowli Głuszca Pani Anna Bukowska- Leśniczy ds. hodowli Głuszca zapoznała Gości z historią powstania hodowli i jej rozwojem. Omówiła aktualny stan stada podstawowego, który liczy  obecnie 23 osobniki dorosłe. Przedstawiła również efekty  ostatnich lat,  zwiększenie stada podstawowego o 12 ptaków oraz przekazane młode Głuszce do wsiedleń w liczbie 78 ptaków,  w 2015 roku przekazano również  dwa Głuszce- koguty do ZOO w Warszawie.

Goście z Ukrainy interesowali się problemami związanymi z prowadzeniem hodowli, infrastrukturą oraz kosztami.

Jak wynika z wypowiedzi Leśników z Ukrainy, planują założenie podobnej hodowli na terenie swojego Parku Narodowego w celu prowadzenia wsiedleń.

Tekst i zdjęcia: Zenon Szkamruk