Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Poszukiwania padłych dzików

Poszukiwania padłych dzików

    W związku z potwierdzeniem czterech ognisk ASF u dzików w 2025 roku w powiecie niżańskim oraz wysokim zagrożeniem pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej, podjęto działania mające na celu monitorowanie i kontrolowanie rozprzestrzeniania się choroby. Pracownicy Nadleśnictwa Leżajsk, we współpracy z Inspekcją Weterynaryjną, przeprowadzili poszukiwania padłych dzików na obszarze objętym ograniczeniami I i II. W celu skuteczniejszego przeprowadzenia tych poszukiwań, wykorzystano nowoczesne technologie, w tym bezzałogowe statki powietrzne (drony), które umożliwiły dokładne zbadanie terenów w trudno dostępnych miejscach.

    Tego rodzaju działania są kluczowe w walce z ASF, ponieważ szybkie wykrycie padłych dzików pozwala na szybsze podejmowanie decyzji o dalszym ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa oraz wprowadzeniu odpowiednich środków zapobiegawczych.