Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Zabiegi ochronne przeciw chrabąszczom w Nadleśnictwie Leżajsk
Zabiegi ochronne przeciw chrabąszczom w Nadleśnictwie Leżajsk
14 kwietnia 2025 r. w siedzibie Nadleśnictwa Leżajsk odbyła się konferencja poświęcona planowanym na ten rok zabiegom ochronnym, mającym na celu ograniczenie szkód wyrządzanych przez chrabąszcze.
Podczas spotkania omówiono problemy, z jakimi Nadleśnictwo zmaga się od wielu lat – głównie szkody powodowane przez pędraki chrabąszczy w środowisku rolniczym, sadowniczym i leśnym. Celem konferencji było zaprezentowanie aktualnej sytuacji oraz metod przeciwdziałania tym zagrożeniom.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. pszczelarze, samorządowcy, leśnicy, przedstawiciele instytucji i firm:
– Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa,
– firmy HORTINO Leżajsk Sp. z o.o.,
– Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Leżajsku,
– Domu Pomocy Społecznej w Piskorowicach–Mołyniach,
a także inni zaproszeni goście.
Nadleśniczy Bogdan Tomaszewski przedstawił skalę uszkodzeń wywołanych przez chrabąszcze i ich larwy w ostatnich latach. Zaznaczył, że na terenie nadleśnictwa zidentyfikowano tzw. uporczywe pędraczyska – obszary, gdzie pędraki występują w zagęszczeniu zagrażającym trwałości lasu oraz utrudniającym prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej. Łączna powierzchnia tych terenów wynosi aż 2340 ha. Wspomniał również o dodatkowych szkodach wyrządzonych przez silne wiatry w ubiegłym roku, które stworzyły dogodne warunki do rozwoju pędraków.
Głos zabrał również Jarosław Plata, Kierownik Zespołu Ochrony Lasu w Krakowie (PGL LP), który przedstawił prezentację pt. „Biologia, szkodliwość i ograniczanie liczebności chrabąszczy w podkarpackich lasach”. Omówił w niej biologię chrabąszczowatych, skalę ich występowania oraz metody zwalczania na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja, podczas której poruszano m.in. temat przebiegu rójki oraz możliwości ograniczania liczebności chrabąszczy także poza terenami Lasów Państwowych. Uczestnicy otrzymali szczegółowe odpowiedzi na wszystkie pytania.
Informacje o planowanych zabiegach ochronnych będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej Nadleśnictwa Leżajsk.