Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie Lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nie przekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć, określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049  mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:

-cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
-cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
-cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach,

Lasy Państwowe w coraz większym stopniu mechanizują prace leśne. W lesie pracuje coraz więcej maszyn, takich jak harwestery i forwardery. Podnoszą one ergonomię i wydajność prac z pozyskania drewna. Maszyny te są własnością jednostek LP lub zakładów usług leśnych, wykonujących zadania na zlecenie LP.

Darami lasu są także bardzo chętnie zbierane przez nas grzyby, których w polskich lasach rośnie ponad 1000 jadalnych gatunków.
W  lasach zbieramy również owoce borówki czernicy (zwanej czarną jagodą), borówki brusznicy,  jeżyny, maliny, róży, głogów, jarząbu pospolitego (popularnej jarzębiny czerwonej), żurawiny, bzu czarnego, orzechów laskowych i wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić. Warto pamiętać, że te wszystkie płody leśne każdy może swobodnie zbierać na własne potrzeby, oczywiście w sposób nie powodujący niszczenia grzybni, roślin i innych elementów środowiska przyrodniczego, w którym one występują.

Las wielu z nas kojarzy się z drzewkami bożonarodzeniowymi. Co roku do polskich domów na święta trafia ponad 200 tys. choinek z Lasów Państwowych. Pochodzą one ze specjalnie prowadzonych plantacji choinkowych lub z cięć pielęgnacyjnych wykonywanych w drzewostanach świerkowych. Obok świerka coraz większym zainteresowaniem cieszą się choinki sosnowe, które pozyskiwane są przy okazji wykonywania cięć pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach.

 

Zestawienie pozyskania w Nadleśnictwie Leżajsk na lata od 2012 do 2021.

Zadania obligatoryjne
1. Pozyskanie drewna w ilości :                              740 739 m3 grubizny netto,
w tym:
a) etat cięć w użytkowaniu rębnym :                      414 544 m3 grubizny netto
b) etat cięć w użytkowaniu przedrębnym:              11 248,06 ha
    o miąższości szacunkowej:                                 326 195 m3 grubizny netto

Zestawienie etatów wchodzących w skład etatu użytków głównych.

cięcia rębne                             493 544 m3 brutto
cięcia przedrębne                   408 081 m3 brutto
łącznie                                      901 625 m3 brutto

Realizacja cięć przedrębnych będzie się odbywać na podstawie wskazań gospodarczych zawartych w opisach taksacyjnych oraz danych zawartych w wykazie drzewostanów zaprojektowanych do użytkowania przedrębnego.

czyszczenia późne                434,75 ha
trzebież wczesna               1 664,31 ha
trzebież późna                   9 149,00 ha
Razem                                11 248,06 ha


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Święto Drzewa

Święto Drzewa

W dniu 10 październik obchodzimy „Święto Drzewa”. Z tej okazji chcieliśmy przybliżyć Wam kilka drzew rosnących na terenie Nadleśnictwa Leżajsk. Poniżej opisane gatunki drzew to pomniki przyrody, uważamy ze zasługują na uznanie, dlatego zachęcamy do przeczytania.

Buk „Hubert”

Niezwykle piękny drzewostan rezerwatu „Las Klasztorny” w Leśnictwie Jelna tworzy ponad dwustoletni starodrzew sosnowo-bukowo-jodłowy. Pośród sędziwych jodeł i buków uwagę przyciąga potężny, wyróżniający się na tle innych drzew, piękny buk (Fagus sylvatica), zwany  – „Hubert”. Wiekowy staruszek „Hubert” jest pomnikiem przyrody i liczy ponad 300 lat. Jego stan zdrowotny jest dobry i miejmy nadzieję, że pożyje jeszcze wiele lat, może nawet wieków wspomagając nas swoją produkcją tlenu. Najwyraźniej siedlisko oraz sąsiedzi odpowiadają naszemu bukowi i w Lesie Klasztornym czuję się bardzo dobrze. Obwód pnia pomnika przyrody wynosi 403 cm. Aby objąć drzewo potrzebujemy, aż trzy dorosłe osoby. „Hubert” osiągnął wysokość 37 metrów. Pień ma smukły, natomiast koronę rozłożystą. Pomnik - buk przetrwał wiele, pewnie jeśli tylko by mógł opowiedziałby co dokuczało mu przed ostatnie 300 lat. My możemy tylko domyślać się, że były to susze, burze, wichury, ulewy, zmiany klimatu, szkodniki drzew, a może i ludzie.. Jednak jego okazałość wzbudza zachwyt, a wiek - szacunek. „Hubertowi” życzymy, aby przetrwał przez kolejne wieki!

Klon „Roman”

Oddalony o kilka kilometrów od sędziwego buka, w Leśnictwie Marynin rośnie potężny klon jawor (Acer pseudoplatanus) o nazwie „Klon Roman”. Nie znamy wieku „Romana”, jednak możemy przypuszczać, że przeżył już kilka pokoleń. Obwód naszego klona liczy 462 cm, mierząc na wysokości 130 cm. Swoimi potężnymi rozmiarami, przyciąga wzrok każdego, ponieważ inne klony posiadają pierśnicę maksymalnie do 200 cm. Pień, tak jak w przypadku tego gatunku drzew pokryty jest łuszczącą się płatami korą, szaro-brązową. Liście ma 3 lub 5-klapowe (częściej), o długości nawet do 16 cm, bardziej sine od spodu. Obecnie, w okresie jesiennym zmieniają kolor z zielonego na pomarańczowy lub żółty. W roku 2017 klon Roman został ustanowiony pomnikiem przyrody. Klon wzbudza zachwyt odwiedzających leśniczówkę w Leśnictwie Marynin, ponieważ rośnie tuż przy bramie wjazdowej. Stan zdrowotny opisywanego klona jest dobry i miejmy nadzieję będzie ozdobą Leśnictwa Marynin jeszcze przez kolejne lata.

Lipa „Kudłacz”

Nad Uroczyskiem Kudłacz, naprzeciw już nieistniejącej gajówki, rośnie niezwykła lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.). Drzewo, choć jedno posiada dwa pnie.  Siostrzana lipa osiąga wiek ponad 100 lat. Obwód pni na wysokości 130 cm wynosi: lewy – 340 cm, prawy pień 370 cm, wysokość drzewa natomiast 33 m i 32 m. Piękna, o potężnych rozmiarach lipa ustanowiona jest pomnikiem przyrody i nazywana  Lipą Kudłacz. Rośnie w uroczym miejscu, nad stawami, w Leśnictwie Brzóza.  Swoją niezwykłością wzbogaca krajobraz uroczyska.