Asset Publisher Asset Publisher

Zanocuj w lesie

 

 

 

 

Nadleśnictwo Leżajsk wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1600 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Leżajsk strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

[mapa]

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej).


Zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link]  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa.  Prośbę wyślij na adres: lezajsk@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Formularz zgłoszeniowy zamieszczony jest poniżej.

Obszar programu „Zanocuj w lesie” oraz telefony kontaktowe do Leśniczych :
Leśnictwo Czarna oddz. 199 - 212 ; Leśniczy Edward Dziadosz – tel. 600 949 116 
Leśnictwo Korniaktów oddz. 123 – 127, 133 – 136, 142 – 145, 154 – 155 ; Leśniczy Janusz Sobuś – tel. 600 948 910
Leśnictwo Brzyska Wola oddz. 92, 96 – 98 ; Leśniczy Stanisław Kotulski – tel. 600 958 175
Leśnictwo Marynin oddz. 176 – 179, 183 – 186, 191 – 194, 200 – 203 ; Leśniczy Mariusz Pelc – tel. 668 110 648
Leśnictwo Jelna oddz. oddz. 93, 95A, 95 – 96, 98 – 99, 121 – 123 ; Leśniczy Tomasz Superson – tel. 668 110 686
Leśnictwo Brzóza oddz. 248 – 250, 260 – 263, 273, 309 – 312, 320 – 324 ; Leśniczy Stanisław Bukowski – tel. 600 963 743
 

Ze względów bezpieczeństwa lub potrzeby udzielenia pilnej pomocy zalecane jest poinformowanie Nadleśnictwa, na adres e-mail: lezajsk@krosno.lasy.gov.pl o każdym przypadku nocowania.

Podaj następujące dane:

imię i nazwisko zgłaszającego,

telefon kontaktowy,

mail kontaktowy,

liczbę nocy (daty),

liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

W pobliżu obszaru znajdują się rezerwaty przyrody. Przypominamy, że poruszanie się po nich poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i grozi grzywną.

Koordynatorem programu w nadleśnictwie jest pracownik ds. Ochrony Lau, Ochrony Przyrody, Edukacji i Turystyki, tel. 17 240 52 04 (preferowany kontakt mailowy: lezajsk@krosno.lasy.gov.pl)

Ankieta dla użytkowników programu "Zanocuj w lesie"

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

W Ośrodku Hodowli Głuszca rozpoczęły się toki.

W Ośrodku Hodowli Głuszca rozpoczęły się toki.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Głuszce z leżajskiej hodowli też ją czują, ponieważ rozpoczęły się toki- jeden z najpiękniejszych spektakli jaki, możemy podziwiać w świecie zwierząt.

         Toki to okres godowy u głuszców, który trwa od marca do maja. W czasie toków kogut przybiera postawę godową: rozkłada ogon (wachlarz), opuszcza skrzydła, stroszy brodę, wyciąga szyję do góry i zaczyna śpiewać. Pieśń głuszca trwa 7-9 sekund i składa się z 4 zwrotek ( klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie). W ciągu minuty może zaśpiewać ją kilka razy. Głuszce najczęściej tokują w godzinach wczesno rannych i przed zapadnięciem zmroku. Pozostałą część dnia poświęcają na żerowanie i odpoczynek.   

      W okresie godowym brwi samca (róże) nabierają intensywnego, czerwonego koloru. Pióra na klatce piersiowej połyskują metalicznymi, zielonymi i niebieskimi kolorami. Wszystko po to, aby jak najlepiej zaprezentować się przed kurami, a warto bo to one wybierają głównego tokownika. Głuszec jest gatunkiem poligamicznym - samiec może mieć kilka kur.

     W tym czasie kury obserwują i podziwiają wyczyny samców, kiedy przyjdzie odpowiednia pora wybiorą najlepszego koguta, który przekaże swoje geny przyszłemu pokoleniu.

     Dieta głuszców o tej porze roku jest bardziej urozmaicona. Chętnie zjadają pąki buka i „kotki” - kwiatostany wierzby. W pierwszej dekadzie kwietnia spodziewamy się pierwszych zniesień jaj głuszca.

Anna Bukowska